REKLAMA

Nowa Lewica za wzmocnieniem niezależności samorządów

Wzmocnienia niezależności jednostek samorządu terytorialnego w szczególności poprzez stabilne źródła finansowania – to jeden z postulatów, który znalazł się w specjalnej deklaracji, którą podpisali uczestnicy Kongresu Samorządowego zorganizowanego w dniu 13 czerwca 2022 przez Lewicę w Sejmie.

REKLAMA

W dokumencie zadeklarowano ponadto współpracę z klubem Lewicy w procesie konsultacji pakietu ustaw m.in. o zwiększeniu udziału jednostek samorządu terytorialnego w dochodach z podatku dochodowego od osób fizycznych, o ustaleniu zasady ścisłego powiązania zadań samorządu terytorialnego z finansowaniem z budżetu państwa, a także o finansowaniu wynagrodzeń nauczycieli wprost z budżetu państwa.

REKLAMA

Obecny podczas obrad Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty w odniesieniu do przedstawionego przez PiS planu przesunięcia terminu wyborów samorządowych stwierdził: – Ten, kto zmienia terminy wyborów, bądź ten, kto zmienia ordynację wyborczą przed wyborami – boi się przegranej. W opinii współprzewodniczącego Lewicy PiS nie zmienia tego ze względu na racjonalizm. – PiS ten termin wyborów zmieni, dlatego, że wie, że te wybory samorządowe przegra, dlatego, że wie, iż samorządy źle oceniają rządy PiS, dlatego, że jeżeli byłyby to wybory przed wyborami parlamentarnymi, to PiS szedłby do wyborów z łatą przegrany – podkreślił W. Czarzasty.

– Przystępujemy do wielkiego projektu – Uniwersytetu Samorządowego – zapowiedział natomiast współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń i dodał, że za ten projekt odpowiadają m.in. wiceszefowa klubu Lewicy Karolina Pawliczak, wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka i wiceszefowa Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz. Projekt polegać ma na przygotowaniu kandydatów na radnych, burmistrzów, wójtów czy marszałków województw.

Jak podkreślał Biedroń Lewica wierzy w to, że myśląc globalnie, działając lokalnie, możemy zmieniać nasze małe ojczyzny – nasze regiony, nasze powiaty, nasze miasta, nasze wsie, nasze gminy. – Lewica musi wygrać wybory samorządowe, aby móc realizować takie sprawy jak kwestia mieszkalnictwa a także żłobków i przedszkoli na poziomie lokalnym, a później na poziomie ogólnopolskim – dodał Robert Biedroń.

Wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat podkreśliła, że do Partii Razem i Nowej Lewicy wstępują aktywiści, którzy występują w kontrze do lokalnych polityków. – Ludzie, którzy występowali i walczyli w imieniu mieszkańców, przeciwko samorządowcom, którzy uważali się za carów, zapominając, że ich praca to służba – opisywała ich Biejat.

O tym jak ważne dla Lewicy są samorządy mówił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który zapowiedział na Kongresie Samorządowców trasę po Polsce powiatowej. Objazd „Bezpieczna Rodzina” rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do pierwszej połowy sierpnia. – Chcemy odwiedzić 100 powiatów – mówił Krzysztof Gawkowski.

Kongres Samorządowców organizowany przez Lewicę, odbył się w Sejmie. Wzięło w nim udział ponad dwustu samorządowców. Wśród gości byli m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki, prezydent Świdnicy Beata Moskal–Słaniewska czy uczestniczący zdalnie prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz liczna reprezentacja posłanek i posłów Lewicy.

DEKLARACJA SAMORZĄDOWCÓW I SAMORZĄDOWCZYŃ

Jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych do przypadających im zadań” – ta zasada wyrażona w art. 167 Konstytucji RP, nadal oczekuje na pełną realizację. My, samorządowcy i samorządowczynie z całej Polski oczekujemy wzmocnienia samodzielności jednostek samorządu terytorialnego – w szczególności poprzez stabilne źródło finansowania.

Pandemia COVID-19 i następstwa napaści Rosji na Ukrainę stanowiły wyzwania dla gmin, powiatów i województw. Wspólnoty lokalne po raz kolejny stanęły na wysokości zadania. Kolejne działania rządu utrudniają jednak prace samorządów – za nowymi zadaniami nie podążają fundusze, a źródła dochodów samorządowych są sukcesywnie zmniejszane przez władze centralne.

Fundamentem właściwej współpracy rządu i samorządu terytorialnego powinien być nie tylko właściwy podział zadań, ale i środków. Dlatego deklarujemy współpracę z Klubem Poselskim Lewicy w procesie konsultacji ustaw:

– o zwiększeniu udziału jednostek samorządu terytorialnego w dochodach z podatku od osób fizycznych;

– o ustaleniu ścisłego powiązania zadań samorządu terytorialnego z finansowaniem z budżetu państwa;

– o finansowaniu wynagrodzeń nauczycieli wprost z budżetu państwa.

Zdjęcia:

ogłoszenie płatne

REKLAMA

One thought on “Nowa Lewica za wzmocnieniem niezależności samorządów

  1. bikom pisze:

    Chodzi o stabilne źródło finansowania waszych samorządowych stołków towarzysze ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *