REKLAMA

Nowa płyta? Koncerty online? Co robią lokalni muzycy podczas epidemii? [wideo]

W związku z epidemią koronawirusa ciągle trwa zakaz zgromadzeń. Utrudnione, a wręcz niemożliwe jest więc organizowanie koncertów. Co epidemia oznacza dla naszych lokalnych muzyków? W jaki sposób przejawia się ich działalność w tym trudnym dla wszystkich czasie? W tej sprawie skontaktowaliśmy się z artystami z naszego regionu.

REKLAMA

„Nie mieliśmy próby od kilku ładnych tygodni, koncertów też nie organizujemy. Skupiamy się na działalności online, niedługo wrzucimy do sieci jeden nasz utwór z płyty – zagrany online […] Będzie to utwór „Dwie Wieże” znajdujący się na naszej nowej płycie. Nie ma do niego teledysku, ale zamierzenie jest takie, byśmy to zrobili tak, jakbyśmy zagrali na koncercie” – Mateusz Salata, wokalista zespołu Hook.

„Mamy trudny czas, niezmiernie trudny dla występujących muzyków. Ich rola polega na kontakcie z publicznością – w związku z tym, że wszystkie koncerty, spotkania, recitale są odwołane, to nie mamy żadnego kontaktu z publicznością poza kontaktem internetowym […] Nagrałem kilka utworów, będę je publikował na swoim fanpage’u. W planach mam jeszcze jakieś świeże nagrania, także musicie państwo śledzić moją stronę. To wszystko, co możemy na dzień dzisiejszy zrobić” – tłumaczył nam Piotr Salata.

REKLAMA

Przypominamy, że na początku roku zespół Hook wydał swoją drugą płytę zatytułowaną Próchno. Artyści nie zamierzają więc tworzyć nowego albumu w najbliższym czasie, jednak zapowiadają, że kiedyś doczekamy się ich trzeciej płyty. Piotr Salata podzielił się z nami jednak informacją, że czas epidemii jest dla niego okresem pracy nad swoimi nowymi utworami -„Jest więcej czasu na to, żeby zająć się swoją twórczością. Ja jestem w trakcie przygotowywania nowej płyty, wykorzystuję czas, by gromadzić materiał i tworzyć pierwsze utwory demo, żeby później, gdy już będzie normalnie, ruszyć z nagraniami studyjnymi” – mówił nam Piotr Salata.

W ostatnim czasie ciekawe zdarzenie miało miejsce w Ciechanowie w województwie mazowieckim. Miasto zorganizowało koncert Kasi Kowalskiej pod blokami. W jego efekcie około setka ludzi wyszła z mieszkań na zewnątrz, a na pobliskim parkingu zgromadziło się około 50 samochodów. Sanepid nałożył na gminę miejską Ciechanów karę finansową za nieprzestrzeganie zakazu organizowania zgromadzeń ludności. Co o tym incydencie sądzą nasi rozmówcy? Czy wzięliby udział w takim przedsięwzięciu?

„Z racji wszystkich zakazów i konsekwencji za tym idącym nie wzięlibyśmy udziału w czymś takim. Trzeba było by się zastanowić, czy taka bardzo znana osoba jak Kasia Kowalska, gdy zagra między blokami, to można było by się zastanowić, czy ludzie spragnieni koncertów nie wyjdą przed bloki. No pewnie, że wyjdą” – przekonuje nas Mateusz Salata.

„Artystki nie ma za co obwiniać, po prostu została poproszona o zagranie koncertu. Być może była to wina organizatorów, że nie zabezpieczyli tego terenu. Do ludzi nie można mieć pretensji, ponieważ są głodni koncertów, spotkań z artystami […] Ja bym pewnie wziął w tym udział, tylko musiałoby to być bardziej przemyślane […] Musiałbym mieć dokładne dane organizatora, jak to się ma odbyć” – tłumaczył nam Piotr Salata.

Jak według artystów będzie wyglądać powrót do normalnego funkcjonowania scenicznego? Czy nie obawiają się mniejszej ilości ludzi ze względu na zagrożenie oraz ograniczenia sanitarne? –„Myślę, że ludzie są tak spragnieni wyjścia z domu i pójścia na imprezę, do pubu, na koncert, to ludzie będą walić drzwiami i oknami na każde wydarzenie, jak już wszystko ustanie i będziemy mieć zielone światło, żeby organizować imprezy” – mówił nam Mateusz Salata.

Warto wspomnieć, że pod koniec lipca miała się odbyć 26. edycja Pol’and’rock Festival w Kostrzynie nad Odrą. Udział w eliminacjach poprzez głosowanie internetowe miał wziąć zespół Hook, jednak festiwal został odwołany. W jego miejsce zostanie zorganizowana Najpiękniejsza Domówka Świata. Więcej informacji w tym temacie znajdziecie u nas już za kilka dni w kolejnym materiale wideo.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *