REKLAMA

Nowe drzewa nad Antoniowem. Tak gmina dba o Czyste Powietrze [wideo, zdjęcia]

Około 120 nowych drzew pojawiło się nad zalewem „Antoniów” w gminie Radoszyce. W niedzielę nasadzeń dokonali radni i sołtysi, a wszystko to w ramach akcji „Czyste Powietrze”. 

REKLAMA

„W ramach ‚Czystego Powietrza’ sadzimy w tym pięknym miejscu drzewa nad naszym Zalewem w Radoszycach. Widzimy, że licznie przybyli mieszkańcy, radni, sołtysi. Są też z nami przedszkolaki. Drzewka będziemy sadzić koło naszego prawnuka dębu Bartka. Dziś kontynuujemy te nasadzenia. Dziękuję panu Nadleśniczemu, że rok temu nasadził z nami 500 drzewek dookoła zalewu” – opowiadał nam Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

Drzewa trafiły w okolice wsadzonego ponad rok temu potomka dębu „Bartek”. Symboliczne nasadzenia mają być też kontynuowane w przyszłości – „Dziś kontynuujemy, a kumulacja będzie miała miejsce 11 października. Wówczas będziemy robili dzień drzewa i na dzień drzewa będzie inicjatywa ‚jedno dziecko, jedno drzewo’. W 2020 roku urodziło się 69 nowych mieszkańców gminy Radoszyce. I właśnie to trzeba uczcić i w takiej liczbie chcemy zasadzić drzewka 11 października i zaprosić też instytucje: powiatowe, gminne, do wspólnego zasadzenia drzew” – mówi burmistrz Pękala.

REKLAMA

W niedzielę o pomoc w ekologicznej akcji władze gminy poprosiły sołtysów i radnych, ale przyjść nad Antoniów by zasadzić swoje drzewo mógł każdy:

„Bardzo mi się to podoba, bo to będzie naszą pamiątką. Będzie można przyjść nad Zalew  z wiedzą, że tu coś jest naszego, nasze dzieci będą wiedzieć, że myśmy to posadzili” – mówiła nam Helena Kuleta, sołtys miejscowości Mościska Duże.

Całą akcję swoim artystycznym występem wzbogaciły przedszkolaki z Radoszyc. Przypomnijmy, że nasadzenia zostały zorganizowane w ramach programu „Czyste Powietrze”.  W związku z tym projektem w Urzędzie Gminy w Radoszycach powstał też punkt informacyjno-konsultacyjny, w którym mieszkańcy mogą się dowiedzieć między innymi tego jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji budynku, czy wymiany pieca:

„Chcieliśmy być bliżej Państwa. Byście nie jeździli do Kielc by składać wnioski. Jest pracownik oddelegowany dla Państwa. Możecie skorzystać z dofinansowań. Pamiętajcie o tym, że jesteśmy do dyspozycji. Wypełniamy wnioski, bierzemy to na siebie. Zapraszamy serdecznie do naszego Urzędu Miasta i Gminy Radoszyce” – tłumaczy burmistrz Pękala.

A już w poniedziałek 11 października kolejna odsłona ekologicznej inicjatywy, w tym akcja „jedno dziecko, jedno drzewko”. Relację z niej także znajdziecie w tkn24.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Nowe drzewa nad Antoniowem. Tak gmina dba o Czyste Powietrze [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Akcja "Jedno dziecko, jedno drzewko" w poniedziałek nad Zalewem Antoniów | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *