REKLAMA

Nowe pomniki przyrody w Nadleśnictwie Radoszyce [zdjęcia]

Na terenie Nadleśnictwa Radoszyce są cztery nowe pomniki przyrody ożywionej. To efekt działań nadleśnictwa w akcji Pomniki dla Natury.

REKLAMA

Pomnik przyrody to prawnie chroniony obszar lub obiekt przyrody ożywionej lub nieożywionej, szczególnie cenny ze względów naukowych, kulturowych, zabytkowych czy historycznych. Pomniki powinny odznaczać się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych obiektów.

REKLAMA

Uchwałami Rady Gminy Ruda Maleniecka powołano dwa pomniki przyrody: „Dąb Hubal” i „Lipa Tereska”. Dąb ma 161 lat i 390 cm obwodu oraz 29 metrów wysokości. Rośnie w uroczysku „Piekiełko” w rezerwacie przyrody „Piekiełko Szkuckie”. Lipa ma 121 lat i 320 cm w obwodzie oraz 25 metrów wysokości. Znajduje się przy dawnej siedzibie nadleśnictwa w Rudzie Malenieckiej, na terenie zabytkowego parku podworskiego Bocheńskich – Jankowskich.

„Imiona pomników nawiązują do historii regionu i leśnictwa tego terenu. Oddziały Henryka Dobrzańskiego, którego pseudonimem nazwano jeden z pomników, intensywnie działały na tym terenie, a on sam stacjonował w leśniczówce w miejscowości Zychy. Na terenie Nadleśnictwa Radoszyce wyznaczono również szlak Majora Hubala do którego nawiązuje nazwa pomnika. Z kolei Marianna Cel „Tereska” pochodziła ze wsi Cis w Rudzie Malenieckiej – była jedyną kobietą w oddziałach Hubala” – mówi Damian Mazur z Nadleśnictwa Radoszyce.

Dwa kolejne pomniki powołano uchwałami Rady Gminy w Słupi Koneckiej. To „Buk Robert” oraz „Buk Mateusz”. Pierwszy z nich ma 161 lat i 464 cm obwodu oraz wysokość 31 metrów. Drugi ma 150 lat i 406 cm w obwodzie oraz wysokość 30 metrów. Drzewa znajdują się w uroczysku w Bukowie, w Leśnictwie Ruda Pilczycka. Nazwa pierwszego buka wiąże się z imieniem wójta gminy Słupia Konecka Robertem Wielgopolanem, a druga została nadana na cześć obecnego nadleśniczego Nadleśnictwa Radoszyce Mateusza Garbacza.

Na terenie Nadleśnictwa Radoszyce znajduje się obecnie osiem pomników przyrody. Poprzednie cztery uznano w latach 90. XX wieku. Nowe pomniki zostały wytypowane w ramach społecznej akcji Pomniki dla Natury.

Zdjęcia (Nadleśnictwo Radoszyce):

REKLAMA

Dodaj komentarz