REKLAMA

Nowe ujęcie wody w gminie Ruda Maleniecka. Kuca: To był strzał w dziesiątkę [wideo, zdjęcia]

W gminie Ruda Maleniecka odkryto nowe ujęcie wody. Prace ku temu zmierzające rozpoczęto niemal rok temu, a wiosną wykonano odwiert w miejscowości Lipa. Dzięki temu problem dostępności do wody dla mieszkańców pobliskich sołectw się zmniejszy.

REKLAMA

Na terenie gminy do tej pory były dwa ujęcia wody. Pierwsze w miejscowości Wyszyna Fałkowska, gdzie znajdują się dwie studnie i zasilają 14 sołectw z terenu gminy, w tym także sołectwo Lipa, w której wykonano odwiert. Drugie znajduje się w Dębie i zasila 4 sołectwa.

„W okresie letnim – dużego poboru wody, jak również z racji dużego pobierania wody z hydrantów dla celów gaśniczych na tym terenie pojawiały się braki z ciśnieniem wody, a czasem nawet w ogóle go nie było. Przepompownie, które są po drodze nie były na tyle wydolne, aby mogły przepompować tę wodę w ten rejon […] Chociażby nawet po drodze występują awarie, a mówię o tym odcinku z Wyszyny do miejscowości Lipa. To jest odcinek około 10 kilometrów, czasem się na nim pojawiają awarie, stąd też mieszkańcy tego terenu borykali się z kłopotami z dostarczeniem wody” – tłumaczy wójt gminy Ruda Maleniecka Leszek Kuca.

REKLAMA

W gminie Ruda Maleniecka działania zmierzające ku pozyskaniu nowego ujęcia wody rozpoczęły się już w sierpniu ubiegłego roku. Tegoroczną wiosną gmina uzyskała pozwolenie na wykonanie odwiertu na głębokość 90 metrów. Wstępne badania wody wyglądają bardzo optymistycznie –„Została sprawdzona wydajność studni i zostały wykonane wstępne badania związane z jakością wody. Wyniki są dobre, wydajność w pełni zaspokoi potrzeby mieszkańców Lipy, a wstępna jakość wody jest zadowalająca” – dodaje Leszek Kuca.

Zlecone zostało jeszcze wykonanie szczegółowych badań, które potwierdzą jakość i w pełni pozwolą podjąć decyzję co do przyłączenia ujęcia do głównego kolektora. Decyzja o przeprowadzeniu badań i wykonaniu odwiertu właśnie w tym miejscu spowodowana była ewentualnym niskim kosztem zagospodarowania wody.

„Braliśmy pod uwagę koszty ewentualnego podłączenia do głównego kolektora. Tu, gdzie się znajdujemy to jest nasza działka, własność gminy Ruda Maleniecka, także to było praktycznie bezkosztowe jeśli chodzi o grunt, a obok znajduje się przepompownia wody oraz zbiornik magazynujący. Zleciliśmy więc, aby zbadać najpierw ten teren i te badania, które zostały wykonane oraz dokumentacja projektowa pozwoliły nam dać na wstępie pewne dane, które udowadniały, że tu znajdują się również pokłady wody. Trzeba było jeszcze wykonać prace stricte praktyczne, żeby się przekonać co do wydajności tego ujęcia i jakości wody. To się potwierdziło, był to strzał w dziesiątkę. Koszty podłączenia tego ujęcia do zbiornika będą po prostu niewielkie” – mówi wójt Rudy Malenieckiej.

Powstanie trzeciego ujęcia wody w gminie ułatwi funkcjonowanie mieszkańców z sołectw Lipa, Szkucin, Hucisko i Cis. Jeżeli nowy odwiert zapewni odpowiedni poziom ciśnienia w sieci wodociągowej, również skorzysta z niego sołectwo Młotkowice „Jeśli to stanie się faktem, że zbiornik będzie podłączony do tego ujęcia myślę, że zminimalizujemy problem z dostarczeniem wody na bieżąco i drugi problem – ciśnienia wody. W niektórych gospodarstwach było to bardzo odczuwalne” – dodaje Leszek Kuca.

Przypominamy, że odwiert wykonał Zakład Wierceń Studziennych z Kielc na przełomie maja i czerwca tego roku. Dotychczasowy koszt wykonania inwestycji wyniósł 90 tysięcy złotych netto, a wyników powtórzonych badań jakości wody możemy spodziewać się na przełomie lipca i sierpnia.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *