REKLAMA

Nowy budynek PGK i elektrownia słoneczna zmieniają koneckie składowisko [wideo, zdjęcia]

Wielkie zmiany przechodzi obecnie teren Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Końskich, który znajduje się nieopodal ulicy Spacerowej. Trwa budowa budynku, który będzie siedzibą RIPOK-u oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Kilka tygodni temu zakończono budowę elektrowni słonecznej, a obecnie dostarcza ona już prąd dla firmy. 

REKLAMA

W zaawansowanej fazie jest budowa obiektu nowej siedziby Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Zaprojektowany został on jako budynek pasywny, o niskich kosztach energetycznych. Inwestycję wykonuje Przedsiębiorstwo Per-Mir z Kielc, a koszt budowy to około 4 milionów i 70 tysięcy złotych. Obecnie prace przebiegają bardzo szybko i być może wykonawca wyrobi się nawet przed zapowiadanym terminem.

Zgodnie z harmonogramem najpóźniej w przyszłym roku całość firmy znajdzie się w jednym miejscu po wyprowadzce z ul. Łaziennej, co powinno ułatwić zarządzanie i zmniejszyć koszty funkcjonowania. Kolejną nowością na składowisku jest elektrownia słoneczna. Prace nad jej budową trwały od listopada i już zostały zakończone. Jest to największa tego typu elektrownia w powiecie koneckim –„Farma pracuje od powiedzmy miesiąca, ale na ten moment jest jeszcze za wcześnie by mówić o konkretach. Natomiast z całą pewnością w pewnym stopniu ograniczy koszty związane z energią” – mówi Waldemar Pietrasik, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Końskich.

REKLAMA

Instalacja składa się z 2240 modułów. Wyprodukowana dzięki niej energia elektryczna zostanie wykorzystana na potrzeby własne PGK w Końskich, natomiast jej nadwyżka zostanie sprzedana. Szacuje się, że może to przynieść miejskiej firmie około 200 tysięcy złotych oszczędności rocznie, ale tak jak powiedział prezes dokładne kalkulacje będą znane za kilka miesięcy.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *