REKLAMA

Nowy internat w Baryczy coraz bliżej? [wideo]

Jest dobra wola wielu jednostek i obietnica dofinansowania. To oznacza, że budowa internatu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Baryczy jest coraz bliższa realizacji. Na halę sportową społeczność tej szkoły będzie musiała jeszcze poczekać. 

REKLAMA

Przypomnijmy, że obecnie 40 podopiecznych SOSW w Baryczy mieszka w budynku zbudowanym w 1905 roku, który służył  jako carskie stajnie. W kolejnych latach mieściły się tam różne jednostki, a od lat 80-tych internat. Warunki jednak nie są adekwatne do XXI wieku. Od wielu lat społeczność szkolna stara się o przebudowę jednostki. Przed rokiem powiat konecki po zamianie z Lasami Państwowymi stał się właścicielem gruntów na których znajduje się obiekt, następnie starostwo opracowało plany budowy hali i internatu. Teraz pojawiła się szansa na dofinansowanie i rozpoczęcie budowy. Wydaje się, że cel ten jest bliski zrealizowania –„Jeśli chodzi o ośrodek to jestem po rozmowie z kuratorem  Mądzikiem. Jadę na spotkanie w celu zapoznania się z procedurą złożenia wniosku do Ministra Edukacji na dofinansowanie w wysokości 50%. Mam też się spotkać z marszałkiem Bętkowskim i w PFRONie” – mówił na ostatniej sesji Rady Powiatu Koneckiego starosta Andrzej Marek Lenart.

Obecny budynek choć zadbany to nie spełnia wymogów XXI wieku.

Po spotkaniu okazało się, że Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek zapewnia, że są środki i należy złożyć wniosek o dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Otrzymane dofinansowanie będzie trzeba wykorzystać i rozliczyć jeszcze w 2019 roku. To nie oznacza, że inwestycja musi być zakończona w tym terminie – wykorzystane muszą być jedynie środki przyznane z dofinansowania, czyli około 3 milionów złotych, które wynosiłyby połowę kosztu całej inwestycji. Można się więc spodziewać, że budynek w stanie surowym mógłby stanąć jeszcze w tym roku. Dostaliśmy zapewnienie, że obecnie w Starostwie Powiatowym trwają intensywne prace dotyczące przygotowania wniosku o dotację.

REKLAMA

Plany i wizualizacje nowego internatu już są.

Problemem są jak zwykle pieniądze. Kosztorys inwestorski zakładał cenę wykonania inwestycji na poziomie 5,5 miliona złotych. Jak udało nam się dowiedzieć jest on już nieaktualny, bo ceny materiałów budowlanych zdrożały. Obecnie wykonanie internatu może kosztować już 6 milionów i 300 tysięcy złotych. Z czego powiat musi zabezpieczyć połowę środków. Na jednej z marcowych sesji Rady Powiatu pojawi się wniosek o dokonanie takowego zabezpieczenia.

Budowa internatu w Baryczy jest priorytetem obecnych władz powiatu koneckiego. Znalezienie pieniędzy na wkład własny nie jest łatwe. Można więc się spodziewać, że zapowiadana budowa hali sportowej przy jednostce zostanie mocno odroczona.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *