REKLAMA

Po ‚Bitwie o Wozy’ jest już wóz w Przyłogach [wideo, zdjęcia]

Do OSP Przyłogi trafił dziś nowy wóz strażacki – pojazd wygrany przez gminę Smyków w profrekwencyjnej akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, czyli drugiej edycji „Bitwy o wozy”.

REKLAMA

„Dzisiaj wyjątkowy dzień dla Przyłóg, chociaż nie tylko dla Przyłóg, bo jak widać, jest tutaj solidarność między strażakami. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, bo udało nam się wywalczyć piękny, wspaniały wóz […] Wszyscy solidarnie będziemy jeszcze nieraz dziękować nie tylko strażakom, a przede wszystkim mieszkańcom. Przepiękna mobilizacja, frekwencja bardzo wysoka, najwyższa w województwie świętokrzyskim, 76%. Dzięki temu zajęliśmy pierwsze miejsce w województwie, mamy wóz, z którego się cieszymy. Myślę, że strażacy są najbardziej zadowoleni, bo przecież to oni będą dbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców” – opowiada nam wicewójt gminy Smyków Jerzy Duda.

Przypominamy, że gmina Smyków uzyskała najwyższą frekwencję wyborczą w województwie świętokrzyskim podczas II tury wyborów prezydenckich, która odbyła się w lipcu – dokładnie było to 75,61%. Gmina z tego tytułu otrzymała promesę na zakup wozu strażackiego o wartości 800 tysięcy złotych – 400 tysięcy pochodziło z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a drugie 400 tysięcy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Wóz kosztował około 808 tysięcy, pozostałe 8 tysięcy pochodziło z budżetu gminy Smyków.

REKLAMA

Strażacy z miejscowości Przyłogi najprawdopodobniej nie otrzymaliby nowego pojazdu, gdyby nie profrekwencyjna akcja MSWiA. Zamiast tego otrzymaliby dotychczasowy wóz jednostki OSP Kozów –„Pierwszy samochód miało dostać OSP Kozów, które się o to bardzo starało. Gdyby Kozów dostał nowy, mieliśmy dostać od nich auto. A że udało się wygrać w tych wyborach, wójt Jarosław Pawelec obiecał przekazać nam to auto, gdyż mamy najstarszy pojazd z terenu naszej gminy” – mówi nam Robert Krakowiak, naczelnik OSP Przyłogi.

Na przyjazd wozu strażacy oczekiwali z niecierpliwością, mimo niskiej temperatury na zewnątrz oraz dużego opóźnienia. O godzinie 17 pojazd został odebrany przy Urzędzie Gminy w Smykowie, po czym wraz z druhami z pozostałych, gminnych jednostek OSP uroczyście przejechali do remizy w Przyłogach. Wóz został przywitany przez strażaków ochotników z racami, wywołał także zainteresowanie zgromadzonych mieszkańców sołectwa. Zarówno przedstawiciele jednostek OSP, jak i zgromadzeni mieszkańcy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Przyłogach.

Niewątpliwie pojazd będzie dużo bardziej funkcjonalny dla strażaków z OSP Przyłogi niż poprzedni, o czym opowiedział nam Robert Krakowiak.

„Stare auto pochodzi z 1984 roku i wiele razy odmawiało posłuszeństwa, nie mogliśmy wyjechać do akcji. Nowy wóz naprawdę jest nam bardzo potrzebny i myślę, że będzie nam odpowiednio służył. Strażacy się z tego ogromnie cieszą, to jest dla nas rzecz niebywała. Wszyscy są bardzo podekscytowani i bardzo, bardzo zadowoleni” – opowiada nam naczelnik jednostki.

Najprawdopodobniej gmina nie będzie chciała już inwestować w naprawy dotychczasowego pojazdu strażaków z OSP Przyłogi. Pojawiają się propozycje jego zezłomowania bądź sprzedaży, jednak włodarze jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji.

Wkrótce nowy wóz zakupiony przez gminę Smyków przy wsparciu środków zewnętrznych trafi także do OSP Kozów. Firma mająca dostarczyć pojazd poinformowała jednak o opóźnieniu w realizacji zadania do 31 stycznia nowego roku. Jak przekazuje nam wicewójt gminy Jerzy Duda, dotychczasowy wóz OSP Kozów pozostanie w jednostce jako zastępczy.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *