REKLAMA

O błogosławionym księdzu Sykulskim na 100-lecie Niepodległości [wideo, zdjęcia]

Osobie patrona powiatu koneckiego błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego poświęcona była uroczysta Akademia Patriotyczna zorganizowana przez I Liceum Ogólnokształcące w Końskich oraz Starostwo Powiatowe. We wtorek powiatowi działacze uczcili 77 rocznicę śmierci patrona powiatu, a jednocześnie także 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

REKLAMA

W związku ze świętem patrona w Kolegiacie św. Mikołaja odbyła się uroczysta msza święta, delegacja działaczy złożyła także wieńce pod pomnikiem ks. Kazimierza Sykulskiego, który to znajduje się przy wejściu do Starostwa Powiatowego przy ulicy Staszica w Końskich. W uroczystej akademii w murach I LO w Końskich udział wzięli: starosta konecki Andrzej Lenart, wicestarosta Bogdan Soboń, członek zarządu Damian Rozmus, powiatowi radni: Łukasz Kubka oraz Beata Zbróg, a także burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Marcin Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka oraz inni zaproszeni goście. We wstępie głos zabrał gospodarz, czyli dyrektor szkoły Wojciech Jasnos –„Powodem do tej dumy, która dzisiaj w naszych sercach gości jest fakt, że w rocznicę 77-lecia bohaterskiej śmierci patrona powiatu  możemy w murach tej starej szkoły powitać Państwa i wymienić refleksję na temat naszego patrona. Nasza szkoła to obiekt niezwykle wiekowy, stuletni. Mieści się tutaj tablica pod którą codziennie młodzież składa świeże kwiaty by upamiętnić ludzi, którzy zostali zamordowani, zginęli, byli absolwentami naszej szkoły. Pamięć poprzez to symboliczne składanie kwiatów jest nieustannie odnawiana. Wyryte słowa na tablicy na pewno upamiętniają tych ludzi i ułatwiają odbudowanie tej pamięci w sercach i umysłach nas nauczycieli, ale i uczniów. Jestem głęboko przekonany, że błogosławiony Kazimierz Sykulski byłby dumny z tego faktu pamięci o naszych przodkach.” – mówił Wojciech Jasnos, dyrektor I LO w Końskich.

REKLAMA

Podczas uroczystości przyznano medale „Pro Patria”. To polskie resortowe odznaczenie cywilne, przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przyznaje się go osobom „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Medale te przyznano obecnemu staroście Andrzejowi Lenartowi i radnemu miejskiemu Markowi Kozerawskiemu.

„Czuję się zaszczycony tym medalem nadanym przez ministra Kasprzyka na wniosek starosty Sobonia, ale w tym uzasadnieniu wniosku były rzeczy związane z Polską Organizacja Wojskową, patronem powiatu, tablicą katyńską i innymi przedsięwzięciami, ale osobiście czuje się jednym z tych, którzy działali przy tych projektach i symbolicznie odbieram ten medal w imieniu tych wszystkich koleżanek i kolegów z Prawa i Sprawiedliwości i kolegów samorządowców, którzy wspierali mnie w tych dokonaniach.” – dziękował za odznaczenie starosta konecki Andrzej Marek Lenart.

„Również czuje się bardzo zaszczycony tym wręczonym mi medalem. W każdym regionie są osoby, których pasją jest przypominanie i utrwalanie pamięci o osobach, faktach i miejscach związanych z walką o niepodległą Polskę. Mimo upływu lat istnieją białe plamy historii, które dzięki historykom, regionalistom są zapisywane i przekazywane następnym pokoleniom. Ten medal dedykuje tym kolegom, którzy to robią, a jest ich paru na terenie naszej małej ojczyzny.” 

Patriotyczną uroczystość w I LO zamknęła część artystyczna poświęcona działalności błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *