REKLAMA

O Japonii w koneckiej Bibliotece [wideo, zdjęcia]

Piotr Milewski to pisarz, dziennikarz, podróżnik i znawca Japonii związany z tym krajem obecnie zarówno rodzinnie, jak i zawodowo. W czwartek gościł w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie by opowiadać o „Kraju Kwitnącej Wiśni” oraz o swoich książkach. 

REKLAMA

Spotkanie otworzył i gościa powitał dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk. Później już głos zabrał sam Piotr Milewski. Pisarz opowiadał o tradycjach, kulturze i geografii Japonii. Mówił też o trudach swojego zawody i zdradzał kulisy z powstawania swoich książek. W centrum opowieści była jednak Japonia i jej mieszkańcy:

„Kunowie z rodu Tokugawa stwierdzili, że boją się wpływów zagranicznych i zamknęli swój kraj. Dla nas to trudne do wyobrażenia […] Japonia mogła sobie na to pozwolić. Na tej mapie widać główną wyspę, to wyspa Honsiu – największa japońska wyspa ze stolicą w Tokio i drugą stolicą w Kioto. Jest również Hiroszima, która nam się kojarzy z historycznymi wydarzeniami. Japonia jest krajem nie tylko wyspiarskim, ale i górzystym. 75% powierzchni kraju zajmują góry. Miasta w Japonii nie buduje się w górach, Japończycy nie lubią gór – boją się ich. Kiedyś dawno temu w górach mieszkały tengu, czyli takie stwory  które potrafiły atakować ludzi i miały niesamowite moce. Tam też mieszkali rozbójnicy. Japończycy więc mieszkają na nizinach, których jest bardzo mało. Tokio jako miasto ma około 13 mln mieszkańców, ale jakbyśmy wzięli cyrkiel i zatoczyli koło o promieniu 50 km, czyli tyle ile ma Nizina Kanto to byłoby 50 mln mieszkańców, a cała Japonia ma 120 mln mieszkańców”  – opowiadał podczas spotkania autor.

REKLAMA

Na spotkaniu gościła młodzież szkolna, a także mieszkańcy Końskich zainteresowani tematyką oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Ksiażki, który działa przy koneckiej bibliotece.

Piotr Milewski to autor takich dzieł jak „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”, „Dzienniki japońskie”, „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat” oraz „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”. To trzykrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu Literackiego „Książki”. Laureat nagrody Traveler magazynu National Geographic Polska.

Zdjęcia:

REKLAMA


Dodaj komentarz