REKLAMA

O kryzysie z odpadami włodarze i… prokuratura [zdjęcia]

Władze powiatu koneckiego zorganizowały spotkanie przedstawicieli różnych jednostek by przedyskutować problem związany z nielegalnym składowiskiem odpadów w gminie Stąporków oraz co rusz płonącym składowiskiem śmieci w gminie Fałków. Do tej drugiej sprawy po naszym zapytaniu odnosi się też Prokuratura Okręgowa w Kielcach. 

REKLAMA

W Starostwie dyskutowano o składowisku w gminie Stąporków, na którym cofnięto zezwolenie na zbieranie i jest ono w pełni nielegalne oraz magazynowaniu odpadów przeznaczonych do przetwarzania na paliwo alternatywne, co ma miejsce w gminie Fałków, gdzie w ostatnim czasie doszło do kilku niebezpiecznych pożarów. W spotkaniu udział wzięli: Grzegorz Piec – Starosta Konecki, Wiesław Skowron – Wicestarosta Konecki, Jarosława Staciwa – Członek Zarządu Powiatu Koneckiego, Dorota Łukomska – Burmistrz MiG Stąporkowa, której towarzyszyli: Agnieszka Niebudek – skarbnik, Łukasz Kłys – sekretarz oraz Beata Siadul – kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Henryk Konieczny – wójt Fałkowa, któremu towarzyszył wicewójt – Krzysztof Bajor. Na spotkaniu nie zabrakło Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Kielcach – Witolda Bruzdy oraz Filipa Jędrzejkiewicza. Ze strony służb mundurowych w spotkaniu uczestniczyli: Dariusz Dębowski – zastępca komendanta KPP w Końskich, Jarosław Smołuch – komendant Komisariatu w Radoszycach oraz Ryszard Stańczak – zastępca komendanta KP PSP w Końskich. Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Końskich reprezentowała Główny Specjalista – Lucyna Ziętek, natomiast Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa w Końskich reprezentowali: Główny Specjalista – Robert Nagórny i Wojciech Kołodziej – inspektor. Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną reprezentowała – dyrektor placówki – Anna Wojtasińska.

REKLAMA

Wszyscy podkreślali dobrą wolę dotyczącą podjęcia wszelkich działań zmierzających do zażegnania dwóch śmieciowych kryzysów. Jednocześnie uczestnicy spotkania zdają sobie sprawę ze złożoności problemów oraz wielkich kosztów, które mogą się wiązać z ich rozwiązania.

Przypomnijmy, że w gminie Fałków składowisko płonęło w ostatnich miesiącach już pięciokrotnie, a gminne władze tak naprawdę mają związane ręce. O tę sprawę dopytywaliśmy ostatnio Prokuraturę Okręgową w Kielcach, która podjęła śledztwo dotyczące wysypiska. Rzecznik tej jednostki Daniel Prokopowicz do naszej redakcji odesłał następująco pismo:

„Zakresem postępowania objęta jest kwestia objęta w Pańskim zapytaniu, a w tym nieodpowiedniego składowania odpadów i dwóch pożarów jakie miały miejsce na przedmiotowym obiekcie. Postępowanie prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów. W zależności od zebranych dowodów podejmowane będą decyzje co do dalszego biegu postępowania, w tym ewentualnego jego przekształcenia w fazę ad personam i sposobu jej zakończenia”  

Do śmieciowych problemów w powiecie koneckim będziemy powracać.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “O kryzysie z odpadami włodarze i… prokuratura [zdjęcia]

  1. Pingback: Szósty pożar na składowisku w gminie Fałków! | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *