REKLAMA

O Sielpi i powiatowych drogach na sesji Rady Miejskiej w Końskich [zdjęcia]

Kolejna wielogodzinna sesja Rady Miasta i Gminy w Końskich za nami. Spotkanie radnych miało miejsce w piątek w sali kameralnej Miesjko-Gminnego Domu Kultury przy ulicy Partyzantów. Dyskusję tym razem najbardziej rozgrzały dwa tematy: wciąż trwająca rewitalizacja Sielpi oraz stan dróg powiatowych, a co wiąże się z tym drugim także współpraca na linii Gmina Końskie – Powiat Konecki. Całą sesję warto zobaczyć TUTAJ. Samorządowcy z Końskich wspominali też zmarłego ostatnio byłego radnego, a także dziękowali za trzy dekady współpracy już byłemu dyrektorowi szpitala Wojciechowi Przybylskiemu. 

REKLAMA

We wstępie uczestnicy spotkania uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego radnego poprzednich kadencji Władysława Cieplińskiego. Następnie kilka słów wspomnień o śp. Władysławie wygłosił burmistrz Krzysztof Obratański, a potem przekazano pamiątki związane z jego osobą wdowie po nim Barbarze Cieplińskiej.

W kolejnym punkcie podziękowano za pracę byłemu dyrektorowi Szpitala im. św. Łukasza w Końskich Wojciechowi Przybylskiemu. Władze gminy Końskie przekazały mu kwiaty, drobny upominek, a przede wszystkim podkreślały ogromną rolę Przybylskiego w rozwoju koneckiego szpitala.

REKLAMA

W imieniu ministra Piotra Wawrzyka oraz Solidarności podziękowania dyrektorowi złożyła też szefowa tej organizacji w regionie Helena Obara.

Głos zabrał też sam Wojciech Przybylski –„Byłem zaskoczony zaproszeniem na dzisiejszą sesję… chciałem Wam bardzo podziękować za to i za współpracę ze szpitalem. Nasz szpital zawsze miał wsparcie koneckiego samorządu, a szczególnie pana burmistrza Krzysztofa Obratańskiego. Bardzo Państwu dziękuję za współpracę i za te miłe słowa”

Przypomnijmy, że Wojciech Przybylski był dyrektorem koneckiej lecznicy przez 32 lata.

Następnie miało miejsce wygłoszenie raportu o pracy między sesjami przez burmistrza Krzysztofa Obratańskiego. Długo mówił on o prowadzonych inwestycjach, w tym między innymi o kolejnych pracach w Sielpi, czy budowie dwóch hal: widowiskowej przy ulicy Partyzantów oraz sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Obratański podkreślał też, że prace na rynku w Końskich już się kończą.

Włodarz wiele mówił też o drogach: zarówno tych, które w ostatnich tygodniach były przebudowywane, jak i tych które niebawem będą wykonywane, a obecnie trwa opracowywanie dokumentacji lub przetargi dotyczące tych traktów. Wystąpienie burmistrz trwało Około 40 minut.

Potem przyszedł czas na pytania. Aktywny jak zwykle był radny Ernest Kruk, który skrupulatnie wypytywał o prace w Sielpi związane z robotami przy jazie, czy odmuleniem zbiornika.  Sporo uwagi poświęcono zapowiadanej budowie wieży widokowej… która jak się okazało jest zagrożona, o czym więcej w osobnym artykule (TUTAJ).

Aktywni byli także: przewodniczący Piotr Słoka, radna Barbara Galant, radny Wiesław Malicki. Najwięcej czasu poświęcono dyskusji o Sielpi.

Na koniec tej części radny Krzysztof Sota pytał o to czy będzie w gminie możliwość zakupu węgla – burmistrz zapewniał go, że gmina Końskie nie będzie uchylać się od odpowiedzialności i będzie starać się zakupić i rozdysponować państwowy węgiel.

W przerwie wielu radnych zwiedzało nową siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej, która mieści się w tym samym budynku co sala piątkowych obrad.

Po przerwie radni przystąpili do serii głosowań. Najpierw przyjęli informację o wykonaniu budżetu gminy za I półrocze 2022 roku, następnie przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Końskie i  sołectwa Nieświń, Dokonali też zmian formalnych w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz projekcie Budżetu Gminy.

Chwilę później przegłosowano informację o stanie przygotowań Placówek Oświatowych do roku szkolnego 2022/2023. co poprzedziła krótka dyskusja.  Radny Kozerawski zaapelował o zmianę nazwy szkoły w Nieświniu, która jego zdaniem odnosi się do bohaterki komunistycznej (szkoła nosi imię kapral Gabrieli Wojciechowskiej – sanitariuszki, która poległa w ostatnich latach wojny walcząc o wolną Polskę). Z kolei radny Piotr Słoka zwrócił uwagę, że zmniejsza się liczba uczniów w szkołach podstawowych gminy Końskie. Radna Ewa Samson zauważyła, że są nauczyciele, którzy przebywają w szkole na zwolnieniu lekarskim, a w tym samym czasie prowadzą działalność gospodarczą – to wynik jej kontroli w placówce w Nieświniu, zdaniem radnej to niedopuszczalna sytuacja.

W dalszej części rajcy rozpatrywali protokół z kontroli dróg powiatowych na terenie gminy Końskie. Niestety na sesji nie pojawił się przedstawiciel powiatu koneckiego, który mógłby odpowiedzieć na uwagi radnych. Radny Kruk zaapelował by nie omawiać szczegółowo protokołu, który omawiano na komisjach, bo i tak nie ma kto odpowiedzieć na te zarzuty. Z takim postawieniem sprawy nie zgadzał się przewodniczący Słoka. Między Słoką i Krukiem doszło do mocnej wymiany zdań. Do dysputy włączyli się też radni: Marek Kozerawski i Wiesław Malicki. Ten ostatni pracuje jako wicedyrektor w Powiatowym Zarządzie Dróg – przekazał on, że protokół w jego opinii powinien być odczytany przy obecności kogoś z zarządu powiatu, natomiast sam starosta Grzegorz Piec przekazał mu, że nie dostał zaproszenia. Natomiast przewodniczący Słoka zapewnił, że zaproszenie do starosty było wysłane, podobnie jak ma to miejsce przed każdą sesją.

Radny Jan Grot zaapelował by jasno oznakować, które drogi są gminne, które powiatowe, a które wojewódzkie, bo ludzie nie wiedzą do kogo mieć pretensję o niewyremontowane trakty.

Po dyskusji przewodniczący Słoka przedstawił raport o stanie dróg powiatowych – był on pełen krytycznych uwag, a wieńczyło go stwierdzenie o bardzo trudnej współpracy z władzami powiatu w celu remontu ich dróg. Słoka przedstawił też projekt porozumienia kadencyjnego, z którego wynika, że gmina chce dopłacać do dróg powiatowych, ale nie zawsze ta druga strona chce te pieniądze przyjąć. Warto obejrzeć przedstawienie raportu w całości, a także długą dyskusję, która po niej nastąpiła – TUTAJ.

Ostatnim punktem sesji były wolne wnioski i sprawy różne.  Te również w dużej mierze zdominowała kwestia dróg powiatowych i petycji, w której ostatnio Rada Powiatu Koneckiego stwierdziła, że z uwagi na sytuację finansową powiat nie może wspomóc budowy świetlic wiejskich na terenie gminy Końskie. Pojawił się też wątek remontu drogi wojewódzkiej biegnącej przez Nieświń, o który silnie zabiega radna z tego sołectwa Barbara Galant.

Zdjęcia:

REKLAMA


3 thoughts on “O Sielpi i powiatowych drogach na sesji Rady Miejskiej w Końskich [zdjęcia]

  1. Kamil pisze:

    Prezenty dla Przybylskiego kupili za swoje? Pytanie do Obratanskiego i Jasinskiego.

  2. Agata pisze:

    Co tam w sprawie potrącenia pieszego na chodniku w obiektach OSiR?

  3. Radek pisze:

    Czasem to nie powiat powinien dziękować Przybylskiemu.? Czekany teraz na Gowarczów Radoszyce Smyków jak będą dziękować byłemu dyrektorowi na swoich sesjach.

Dodaj komentarz