REKLAMA

Obejrzyjcie 'Magiczną Noc Świętojańską’ w wykonaniu aktorów z MGDK Końskie! [wideo, zdjęcia]

Młodzi aktorzy działający w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich wraz z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali dla Państwa spektakl pt. „Magiczna Noc Świętojańska”, który przedstawia zwyczaje i obchody tego ludowego święta. To już trzeci rok z rzędu konecki Dom Kultury zorganizował obchody nocy świętojańskiej. Nagranie sztuki miało miejsce na koneckich Browarach. Dziś miała miejsce premiera sztuki – znajdziecie ją w całości poniżej.

REKLAMA

Noc świętojańska wywodzi się od pogańskiej Nocy Kupały, która jest najkrótszą nocą w roku. Temu wydarzeniu towarzyszyło wiele obrzędów i zwyczajów, a niektóre z nich odegrali podopieczni Domu Kultury –„Noc świętojańska jest szczególna przede wszystkim dla młodych. Panny szukały swojego ukochanego, swojego wybranka, chłopcy natomiast szaleli za dziewczynami. W tę właśnie noc dziewczynki wiły wianki, rzucały je na wodę tak jak my dziś, a chłopcy palili ogniska. To jest tak radosny wieczór, że trudno powiedzieć, żeby się nudzić” – mówiła nam Anna Wiaderna.

W sztuce pojawiło się wiele tańca, śpiewu, muzyki oraz ludowych opowieści. Celebracja nocy świętojańskiej zakończyła się kolejnym zwyczajem dla niej charakterystycznym – wrzuceniem wianków do wody. Pięknie uplecione wianki z kwiatów podryfowały ze świeczkami po tafli rozświetlając koneckie Browary w ten magiczny wieczór.

REKLAMA

W głównych rolach wystąpili: Julia Wąsik, Alicja Woldańska i Teresa Dunajska. W wydarzeniu wezmą również udział: Antonella Chianese, Zuzia Szlenk, Basia Bogacka, Katarzyna Pytlasińska, Julia Nowek, Barbara Zenka, Kamil Cholewa, Filip Cieślik, Mikołaj Radek, Kuba Zbróg, Bartek Sota i Mateusz Kupis. Scenariusz i reżysera widowiska – Anna Wiaderna, o oprawę muzyczną zadbali Roman Cieślak i Jan Bukład, zdjęcia i montaż – Aleksander Kopański.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *