REKLAMA

Obejrzyjcie odcinek ‚Było… nie minęło’ o zakładzie w Maleńcu!

W poniedziałek TVP Historia wyemitowała odcinek programu „Było… nie minęło” – to telewizyjna opowieść o tematyce historyczno-eksploracyjnej. W poniedziałkowym odcinku ekipa telewizyjna z Adamem Sikorskim na czele zwiedziła i pokazała Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Program dostępny jest do obejrzenia TUTAJ.

REKLAMA

„Historia tego obiektu jest wspaniała. Jest też dowodem patriotycznych postaw jego właścicieli. Jeden z nich – Tadeusz Bocheński – był oficerem napoleońskim, bohaterem spod Berezyny. Za jego sprawą obiekt został zmodernizowany i stał się jednym z najnowocześniejszych, prywatnych zakładów górniczo-hutniczych w Królestwie Polskim” – w programie opowiada o obiekcie dyrektor Maciej Chłopek.

REKLAMA

Podczas realizacji programu pracownicy Zakładu oprowadzili ekipę telewizyjną po jego terenie. Zademonstrowali im zasady działania fabryki napędzanej największym kołem wodnym w Polsce, przybliżyli historię obiektu, a także prezentowali, jak nasi przodkowie wytwarzali m. in. kule muszkietowe czy kosy, które były używane podczas Powstania Styczniowego.

Jak podkreślał dyrektor Zakładu, województwo świętokrzyskie to kolebka metalurgii i odlewnictwa. Twierdzi, że takie zabytkowe miejsca jak to w Maleńcu należy eksponować oraz nadać im drugie życie.

W audycji udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych – starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa oraz członkowie organizacji promujących regionalne dziedzictwo historyczne. Zobaczcie ten odcinek TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *