REKLAMA

Obostrzone przepisy dla kierowców wejdą w życie z opóźnieniem?

Niedawno informowaliśmy o tym, że to być może ostatni dzwonek by cieszyć się z prawa jazdy na starych zasadach (TUTAJ). Tymczasem okazuje się, że zaostrzenie przepisów dla młodych kierowców prawdopodobnie znowu przesunie się w czasie. 

REKLAMA

Na kurs zaprasza nasz partner – Szkoła Jazdy Szcześniak.

Skąd ta nagła zmiana? Ministerstwo Cyfryzacji obawia się, że ponownie może się nie sprawdzić słynny system CEPiK. Przypomnijmy, że na początku roku sparaliżował on pracę Wydziałów Komunikacji w całym kraju, również w Końskich. Według nowych przepisów teraz w systemie mieliby się znaleźć także kierowcy, którzy dopiero co zdali prawo jazdy. Urzędnicy obawiają się więc, że mogłoby to spowodować o ile nie kolejne przerwy w pracy Wydziałów Komunikacji to przynajmniej opóźnienia w wydawaniu praw jazdy.

Przypomnijmy, że w świetle nowych przepisów, który miały wejść w życie na początku czerwca każdy młody kierowca  przez 24 miesiące od daty wydania uprawnień będzie przechodził okres próbny. Podczas niego czeka go szereg obostrzeń: przez pierwsze osiem miesięcy od odebrania prawa jazdy nie będą mogli jeździć z wyższą prędkością niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 80 km/h poza terenem zabudowanym. Z kolei na autostradach i drogach ekspresowych będzie ich obowiązywał limit prędkości 100 km/h. W całym okresie próbnym (przez 24 miesiące) kierowcy będą mogli popełnić co najwyżej dwa wykroczenia. A i tak, Starosta będzie mógł wydać decyzję o wydłużeniu okresu próbnego o kolejne dwa lata, w przypadku gdy kierowca w ciągu pierwszych 24 miesięcy od zdobycia uprawnień popełni dwa wykroczenia drogowe. Jeżeli w tym okresie popełni trzy wykroczenia drogowe lub przestępstwo drogowe, wtedy starosta musi cofnąć uprawnienia do kierowania pojazdem i prawo jazdy trzeba będzie robić od nowa.

REKLAMA

olejne zmiany to: pierwsze osiem miesięcy będą musieli jeździć z naklejonym na szybę zielonym liściem (przepis obowiązujący już od 2016 r.). Początkujący kierowcy prawdopodobnie będą przechodzić też obowiązkowe szkolenia, za które zapłacą. Między 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień każdy kierowca będzie musiał przejść 2 godzinny kurs teoretyczny (m.in. z zakresu problematyki wypadków drogowych) w WORD. Według nieoficjalnych informacji będzie on kosztował 100 zł. Oprócz tego przez pierwsze osiem miesięcy po odebraniu prawa jazdy, kierowcy nie będą mogli pracować zawodowo jako kierowcy ani prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.

Wszystko wskazuje jednak na to, że przepisy te wejdą w życie najwcześniej jesienią, a możliwe że dopiero od 2019 roku. Natomiast już w najbliższą środę o godzinie 16.00 można rozpocząć kurs jazdy w Stąporkowie u naszego partnera – Szkoła Jazdy Szcześniak. Zapisy na kursy w Końskich prowadzone są cały czas.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *