REKLAMA

Obratański po ślubowaniu. Słoka nowym przewodniczącym! [fotorelacja]

Pod okiem kamer i z głosowaniem na specjalnych tabletach. W takich warunkach odbyła się I sesja Rady Miasta i Gminy Końskie w kadencji 2018-2023. Podczas niej ślubowanie złożyli wszyscy radni oraz burmistrz Krzysztof Obratański. Wybrano także Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy oraz jego zastępców. 

REKLAMA

Nowa Rada Miasta z Przewodniczącym Piotrem Słoką niemal w komplecie – na sesji zabrakło jednego radnego.

Relacja wideo już wkrótce.
Zgodnie z przyjętym zwyczajem pierwszą sesję otworzył i poprowadził tak zwany radny senior. W przypadku Końskich najstarszym rajcą jest Helena Rozmus związana z Prawem i Sprawiedliwością. Radna Rozmus we wstępie przedstawiła decyzję komisarza wyborczego w sprawie wygaśnięcia mandatu Krzysztofa Obratańskiego w związku z objęciem funkcji burmistrza. Następnie oddała głos Przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej Wandzie Zbroszczyk. Ta zaś wręczyła zaświadczenia wybranym radnym, a są to: Lidia Wiśniewska, Michał Cichocki, Barbara Galant, Zbigniew Kowalczyk, Mariusz Brzozowicz, Paweł Pisiałek, Artur Dajer, Andrzej Kosierkiewicz, Regina Maciejczyk, Helena Rozmus, Karol Cygankiewicz, Zbigniew Kucharski, Zbigniew Hybik, Piotr Słoka, Lucjan Górecki, Marek Kozerawski, Wiesław Malicki, Ewa Samson, Krzysztof Sota i Andrzej Nowak. Na sesji nie pojawił się Sławomir Marczewski, który także uzyskał mandat radnego. Jak jednak wiadomo od kilku dni Marczewski zrzeka się swojej funkcji, a jego miejsce w radzie zajmie Jan Grot.

Swoje zaświadczenie mówiące o wyborze na funkcję burmistrza odebrał także Krzysztof Obratański. Następnie skierował on do zgromadzonych kilka słów.

REKLAMA

Krzysztof Obratański prezentuje zaświadczenie dotyczące wyboru na burmistrza Końskich.

Kolejnym punktem sesji było ślubowanie wszystkich radnych. Rotę ślubowania odczytała radna Helena Rozmus, a do wypowiedzenia słowa „Ślubuję” lub zwrotu „Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg” wywoływał najmłodszy radny Artur Dajer. W dalszej części sesji ślubował także burmistrz Krzysztof Obratański.

W międzyczasie rajcy musieli wybrać swojego przewodniczącego na najbliższe pięć lat. Jedyną kandydaturę Piotra Słoki zgłosił Zbigniew Kucharski. Komisja skrutacyjna w składzie: Regina Maciejczyk, Karol Cygankiewicz i Krzysztof Sota przeprowadziła tajne głosowanie. Piotra Słokę na przewodniczącego ostatecznie wybrano przy 17 głosach za i 3 przeciw.

Następnie zgłoszono dwie kandydatury na stanowiska wiceprzewodniczących. Przy 15 głosach za i 5 przeciw wiceprzewodniczącym został Zbigniew Kucharski, a przy 16 za i 4 przeciwnych wybrano Wiesława Malickiego. W ten sposób poznaliśmy prezydium Rady Miasta i Gminy w Końskich. Na kolejnych sesjach ustalono zostaną między innymi komisje oraz ich szefowie. Wkrótce powinniśmy poznać także nazwiska wiceburmistrzów Końskich na najbliższe lata.

Zdjęcia (Paulina Adamczyk, Anna Klusek):

Piotr Słoka – nowy przewodniczący rady miejskiej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *