REKLAMA

Ocalić od zapomnienia, czyli Muzeum w Adamowie [wideo, zdjęcia]

W naszym powiecie wciąż są miejsca mało znane, które odwiedzić powinien absolutnie każdy. W Muzeum Ludowym w Adamowie były już największe polskie media, a mimo to wiele osób nie wie o jego istnieniu. Zapraszamy Państwa na wycieczkę po tym fascynującym obiekcie.

REKLAMA

A naszym przewodnikiem będą dziś: pan Jan Krawczyk, emerytowany nauczyciel i dyrektor placówek oświatowych wraz ze swoją żoną Teresą, która także całe swoje życie związana była z edukacją. Zobaczmy magiczne miejsce, które od maja do końca października zupełnie za darmo przyjmuje gości. A jest ich coraz więcej. Tylko w 2015 roku Muzeum Ludowe w Adamowie odwiedziło około 1200 osób. Co w nim oglądali? O tym opowiedzą już Państwu Krawczykowie, ale my zdradzimy tylko, że najstarsze eksponaty mają około 300 lat!

W czerwcu 2015 roku przy muzeum odbyła się uroczystość bicia monety okolicznościowej. Od tego momentu malutka izba pamięci może szczycić się własnym numizmatem. W tym roku Muzeum Ludowe obchodzi swoje 10-lecie. Z tej okazji powstanie jubileuszowa publikacja, nowy wzór monety i pocztówka. Podczas obchodów 10-lecia Państwo Krawczykowie zaprezentują również wszystkie dotychczasowe wystawy.    – „Cała uroczystość będzie przebiegać cały rok. Natomiast główne uroczystości, podziękowanie dla sponsorów, zwiedzanie, bicie pierwszej monety nowego wzoru będzie 11-go, to jest sobota, w czerwcu tego roku. Natomiast cały rok będzie poświęcony dziesięcioleciu.”  – opowiadają Jan i Terersa Krawczykowie

REKLAMA

Muzeum Ludowe w Adamowie 13

W Adamowie obejrzymy nie tylko rzeczy ludowe, bo znajdziemy tam choćby listy poetki Ewy Szelburg-Zarembiny, które pisała do proboszcza parafii w Miedzierzy księdza Józefa Adamczyka.  A jeśli ktoś chciałby wesprzeć Muzeum niekoniecznie finansowo to może mu przekazać swoje eksponaty, czyli np. rodzinne pamiątki, czy po prostu starocie. –„Odpłatności nie zbieramy. Nie raz w podziękowaniu przynoszą nam jakąś staroć. Tak jak widzieliśmy zawsze coś nowego przychodzi.” – mówi nam pan Jan.

Naprawdę gorąco polecamy to miejsce! Jeśli ktoś ma ochotę odwiedzić Państwa Krawczyków  i ich znakomite Muzeum może to zrobić w sezonie letnim niemal codziennie. Muzeum jest prawie zawsze otwarte dla odwiedzających. Warto jednak wcześniej skontaktować się telefonicznie pod numerem 41 373 93 52.

Muzeum Ludowe w Adamowie, 
Adamów 15, 26-212 Smyków,
tel. 41 373 93 52

 

Ocalić od zapomnienia

 

Zdjęcia (archiwum Muzeum Ludowego w Adamowie):

Muzeum Ludowe w Adamowie 18

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *