REKLAMA

Od kwietnia rezerwiści znów założą mundury

W kwietniu ruszają obowiązkowe szkolenia rezerwistów armii polskiej. Każdy, kto złożył przysięgę wojskową i dostał przydział mobilizacyjny, może spodziewać się listu z Wojskowej Komendy Uzupełnień.

REKLAMA

Zdjęcie poglądowe

Ćwiczenia są obowiązkowe, co oznacza rezerwista, który się nie stawi, musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej Wojskowa Komenda Uzupełnień, trzeba podtrzymać kondycję i odświeżyć wiedzę oraz wyszkolenie żołnierzy rezerwy, gdyż z czasem one zanikają.

Ze szkoleń rezerwy zrezygnowano na jakiś czas i wznowiono je w 2013 roku. Zgodnie z najnowszą treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych, te prowadzone będą cyklicznie do 2035 roku.

REKLAMA

Wiek powoływanych na ćwiczenia rezerwy żołnierzy reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Na ćwiczenia powoływani są  szeregowi do 50 lat, a podoficerowie lub oficerowie do 60 lat. Wielu mieszkańców z naszego regionu, w ostatnich dniach otrzymało wezwania do stawiennictwa w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kielcach. WKU w całej Polsce rozesłały także wezwania do rezerwistów, w celu mobilizacyjnego uzupełnienia jednostek wojskowych.

Warto wspomnieć, że mobilizacja rezerwistów nie ma związku z obecną sytuacją w Ukrainie.

– „Nadawanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy nie jest związane z aktualną sytuacją w Ukrainie. Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych. Należy podkreślić, że jest to stały element przygotowywania SZ RP do realizacji zadań określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP” – podkreśliła płk. Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Źródło: Powiat Konecki

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *