REKLAMA

Oddali hołd „Teresce” w Cisie [zdjęcia]

Mieszkańcy Cisu oraz samorządowcy z gminy Ruda Maleniecka spotkali się przy pomniku Marianny Cel „Tereski”, aby oddać hołd jedynej kobiecie, która wstąpiła do oddziału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

REKLAMA

Samorząd Gminy Ruda Maleniecka od wielu lat organizuje październikowe uroczystości upamiętniające i propagujące wiedzę o oddziale majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, w szeregach którego walczyła również Marianna Cel. „Tereska” urodziła się 14 stycznia 1918 roku w Budach (obecnie część wsi Cis). Była jedyną kobietą- żołnierzem w szeregach oddziału „Hubala”. Marianna Cel służyła także jako sanitariuszka i brała udział w akcjach bojowych.

REKLAMA

W niedzielę mieszkańcy Cisu i okolicy wraz z przedstawicielami lokalnego samorządu: wójtem Leszkiem Kucą, zastępcą wójta Piotrem Piecem oraz radnymi uczestniczyli w uroczystej mszy świętej zorganizowanej przy pomniku Marianny Cel „Tereski” w Cisie. Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.00 powitaniem przybyłych gości przez gospodarza uroczystości wójta Kucę, po czym nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Ks. Tomasz Waśkiewicz – proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca i Katarzyny w Lipie, odprawił mszę św. Następnie delegacja samorządu gminnego złożyła wieniec i zapaliła znicze przy pomniku „Tereski”.

Na tegoroczną uroczystość przybył także Robert Dzierzgwa wraz z ułanami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” w barwach 27 Pułku im. Króla Stefana Batorego.

Zdjęcia (archiwum UG w Rudzie Malenieckiej):

 

REKLAMA

One thought on “Oddali hołd „Teresce” w Cisie [zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *