REKLAMA

Oddaliśmy hołd poległym podczas Powstania Warszawskiego [wideo]

W Końskich zawyły syreny, śpiewano patriotyczne pieśni i odbyły się zawody w strzelectwie sportowym. W tym roku bardzo godnie uczciliśmy pamięć poległych podczas Powstania Warszawskiego. 

REKLAMA

We wtorek  punktualnie o 17.00 pod Kolegiatą im. Świętego Mikołaja rozpoczęły się skromne uroczystości. Na miejscu zgromadziła się spora grupa mieszkańców, wśród których najwięcej było osób młodych.  To oni najgłośniej oddawali cześć powstańcom, a Ci związani ze środowiskiem klubu sportowego Widzew Łódź zapalili też race w biało-czerwonych barwach.

Pod kolegiatą pojawiło się jedenaście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Były to OSP z:  Końskich, Modliszewic, Dziebałtowa, Pomorzan, Kornicy, Nieświnia, Wąsoszy, Bedlna, Bedlenka, Sworzyc i Kazanowa.

REKLAMA

Punktualnie o 17.00 wszystkie one włączyły syreny, usłyszeć można było także syreny ostrzegawcze z gminnego systemu. Przez około minutę w zadumie i przy głośnych dźwiękach Końskie solidaryzowały się z Warszawą. Oddawaliśmy cześć tym, którzy zginęli 73. lata temu. 

Następnie delegacja z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim, wiceburmistrzem Krzysztof Jasińskim oraz wicestarostą Andrzejem Lenartem przeszła pod Pomnik Harcerzy w Parku Miejskim. Tam symbolicznie złożono znicze i wieńce. W parku odbył się też minikoncert pieśni patriotycznych. Przygotowała go  Jednostka Strzelecka 2036 Paradyż – Pluton Końskie z sierżant Dominiką Stefańczyk na czele. Strzelcom pomagał muzyk Jan Bukład. Przybyli mogli usłyszeć kilka piosenek i pieśni związanych z powstańczym życiem.

Ostatnim aktem obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego były zawody sportowe, a konkretnie to rywalizacja w strzelectwie sportowym. Miejscem zmagań była strzelnica Kaliber 44 w Baryczy. Prowadzi ją grupa miłośników tego sportu, a tereny pod ten obiekt do ich dyspozycji oddało Nadleśnictwo Barycz. –„Dzisiejsze zawody zorganizowaliśmy ku uczczeniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z uwagi na to, że nasi mieszkańcy Końskich w tamtym czasie także w ramach akcji burza pospieszyli na ratunek walczącej Warszawie uznaliśmy, że to doskonała okazja by przypomnieć o tamtych wydarzeniach i dlatego dzisiaj strzelamy.” – opowiada Adam Kwiel, organizator zawodów.

Zawody miały swoją nazwę – „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”, a rywalizacja polegała właśnie na możliwie najcelniejszym oddaniu tej liczby strzałów do specjalnych tarcz. Były to inauguracyjne zmagania na tym obiekcie. Jak zapowiadają organizatorzy – z całą pewnością nie ostatnie!

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *