REKLAMA

Odkryto mapę pokazującą stare Końskie [wideo, zdjęcia]

Kolejne, niesamowite znalezisko odkryto podczas remontu zachodniego skrzydła Pałacu Tarnowskich w Końskich. Tym razem odnaleziono starą, ręcznie wykonaną mapę, której powstanie szacuje się na lata 70. ubiegłego wieku. Przedstawia ona ówczesny układ ulic Końskich.

REKLAMA

„Remonty przynoszą pełno niespodzianek. Ostatnim odkryciem jest duża mapa przedstawiająca układ ulic w Końskich, prawdopodobnie w połowie lat 70. To jest ciekawa praca pod względem technicznym, bo wielkopowierzchniowa, nieznaną już dzisiaj techniką odręcznego rysunku na wielkoformatowej karcie papieru naklejonej na płótno” – mówi nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Burmistrz Końskich przyznaje, że odwołując się do powstałej kilkadziesiąt lat temu mapy jest ona nadal aktualna biorąc pod uwagę układ ulic –  zwłaszcza w centrum miasta. Oczywiście brakuje układu dróg na nowych osiedlach, jak choćby Osiedlu Słonecznym, czy Jana Pawła II, ale wynika to z roku powstania planistycznego dokumentu. Układ centrum przypomina ten dzisiejszy:

REKLAMA

Po lewej stronie pionowo biegnie ulica Zamkowa, od strony zachodniej biegnie ulica 16 Stycznia, natomiast na południu widzimy ulicę Partyzantów oraz wjazd do Parku Miejskiego przy Pałacu Tarnowskich.

„Centrum pozostaje niezmienne od mniej więcej 250-300 lat. Ten układ miejski zamknięty w kilku ulicach w centrum niewiele się zmienił. Ostatnią wielką zmianą była przebudowa centrum miasta w okresie okupacji niemieckiej, czyli likwidacja rynku poprzez przecięcie go drogą prowadzącą na wschód – taki rodzaj skrótu dla podciągnięcia transportów wojskowych zasilających front wschodni” – opowiada nam Krzysztof Obratański.

Na starej mapie zostały oznaczone także wybrane budynki. To jednak mapa drogowa, ściśle powiązana z układem jezdni, nie oznaczono więc wielu znaczących dla konecczan miejsc.

Na tym zdjęciu widzimy centrum Końskich. Charakterystyczna jest znajdująca się już poprzeczna ulica biegnąca przez Plac Kościuszki, łącząca ulicę Piłsudskiego z ulicą ks. Granata.

„Nie znamy dokładnie celów powstania tego planu, ale głównie związany był z ulicami o charakterze przelotowym, dlatego tylko nieliczne budynki są tutaj pokazane, na przykład budynek dworca PKP i PKS. Nie ma tam np. budynku szpitala i oznakowania drogi na szpital, co dzisiaj się nam nie mieści w głowie, bo jest to bardzo znaczący punkt na mapie Końskich” – przyznaje burmistrz Obratański.

Przypominamy, że mapa nie jest pierwszym znaleziskiem odkrytym podczas remontu zachodniego skrzydła Pałacu Tarnowskich. Już jakiś czas temu informowaliśmy o innych zabytkach, które się tam znajdowały – TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Odkryto mapę pokazującą stare Końskie [wideo, zdjęcia]

  1. Jak dobrze widzę, jest nawet na tej historycznej mapie skośny łącznik, który właśnie jest przewidziany do zaorania.
    Lepsze jest wrogiem dobrego….

    • Ta mapa to jednak rzeczywiście zabytek, biorąc pod uwagę że pokazuje czynne ongiś budynki dworców PKP i PKS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *