REKLAMA

Relacja wideo: Pierwszy dzień Kuźnic Koneckich 2017! [wideo, zdjęcia]

Za nami pierwszy dzień Kuźnic Koneckich 2017, czyli największego święta powiatu koneckiego. W tym roku przybrały one zupełnie inną formę i chyba się spodobały. 

REKLAMA

Organizatorzy w tegoroczne Kuźnice musieli włożyć dużo pracy. Wydarzenia w sobotę toczyły się bowiem na terenie aż czterech gmin, a przed nami przecież jeszcze jeden dzień powiatowego święta. To pierwszy raz, gdy Kuźnice Koneckie przybierają taką objazdową formę i wydaje się, że wszystkim ona się spodobała.

Przed południem w Parku Miejskim w Końskich po raz pierwszy powitano króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego orszak. Kilka słów do władcy, w którego wcielił się kielecki aktor Andrzej Skorupski skierował starosta Bogdan Soboń. W Końskich orszak przywitał także burmistrz Krzysztof Obratański. Następnie król, a wraz z nimi cały kuźnicowy korowód ruszyli dalej.

REKLAMA

Jan Krawczyk – właściciel Muzeum Ludowego w Adamowie przyjął króla Poniatowskiego… po królewsku!

Jednocześnie z Parku Miejskiego wystartował rajd rowerowy pod nazwą „Orszakiem królewskim po ziemi koneckiej”. Na dwukołowe pojazdy wsiadło ponad 120 uczestników tej wycieczki, a ich nieformalnym wodzem był Wojciech Pasek – prezes PTTK Końskie. Około 13.00 obchody rozpoczęły się w Adamowie. Pięknie wystąpiły tam „Królewiaczki”, a króla powitał wójt gminy Smyków Józef Śliz. Najciekawszym elementem było jednak kucie monety przez Jana Krawczyka – twórcę tamtejszego muzeum ludowego. Oczywiście władca otrzymał taki pamiątkowy emblemat.

Właśnie Muzeum Ludowe było dla wielu miejscem niemalże docelowym. Uczestnicy Kuźnic – zarówno przewożeni specjalnymi autokarami, jak i Ci, którzy dotarli na miejsce rowerem bardzo chętnie zwiedzali miejsce pamięci stworzone przez pasjonatów – Jana i Teresę Krawczyków. Również król Poniatowski był tym zachwycony. Z resztą władca wydawał się być oczarowany nie tylko Adamowem, ale całą Konecczyzną oraz jej mieszkańcami. –„Bardzo gościnne, ciepłe przyjęcia w każdym miejscu. Także jestem niezwykle zadowolony z gościnności tej ziemi i chętnie tu jeszcze wrócę. Chciałbym przyjechać. Życzę wszystkim pomyślności, aktywności kulturalnej, gospodarczego wzrostu i żeby ich życie było z roku na rok coraz ciekawsze, urozmaicone, barwniejsze. Żeby czuli to życie!” – powiedział na król Stanisław August Poniatowski.

Następnie „Kuźnice” dotarły do Radoszyc. Pod tamtejszym kościołem królewski orszak i uczestników przywitał wójt Michał Pękala. Wręczył on władcy klucz do miasta Radoszyce, a także skierował w jego kierunku wiele ciepłych słów. Po tym w kościele odbyła się msza święta, którą po łacinie odprawił  ks. dr hab. Stanisław Łabendowicz, profesor KUL. W gminie Radoszyce miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie. W Jacentowie odbył się królewski piknik podczas którego każdy mógł spróbować kulinarnych specjałów z tego regionu.

Pod wieczór orszak dotarł do miejsca docelowego, czyli do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Tam już po raz piąty tego dnia witano króla, odbył się konkurs wbijania gwoździ, pokaz fireshow, a także próbowano pyszności przygotowanych przez stoisko gminy gospodarza – Rudy Malenieckiej. Kulminacyjnym momentem było jednak wręczenie różnych powiatowych nagród. Marki Koneckie i statuetki „Koła wodnego” otrzymali: Masarnia „Pod lasem” Zdzisława Wiklaka z Kapałowa, piekarnia Stanisław Dróżdż i spółka z Kozowa, LGD „Nad Czarną i Pilicą” oraz firma SYPYTKOWSKI SPORT olimpijczyka Andrzeja Sypytkowskiego. Te nagrody wyłoniła kapituła. Natomiast Zarząd Powiatu własną decyzją wyróżnił także restaurację „Leliwa” i gazetę „Tygodnik Konecki”.

Stanisław Dróżdż z piekarni w Kozowie nie krył swojej radości z wyróżnienia. –„Zakład Piekarniczy w Kozowie działa od 1992 roku. Staramy się opierać na starodawnej tradycji.  Na recepturach mojej rodziny: dziadka, babci. Zakład powstał w Ursusie i stamtąd czerpałem recepturę. Postaram się dalej kontynuować tę tradycję w dobrym kierunku.” – na gorąco komentował nagrodę dla swojej firmy Stanisław Dróżdż z piekarni w Kozowie.

Przyjacielem Kuźnic zostało między innymi Stowarzyszenie „Radosze” oraz gmina Ruda Maleniecka.

Wręczony został również „Diament” Marki Koneckiej, przyznawany za wybitne osiągnięcia. To szczególne wyróżnienie trafiło do Specjalistycznego Szpitala im. św. Łukasza w Końskich. Tytuł „Przyjaciela Kuźnic” powędrował zaś do Gminy Ruda Maleniecka, Stowarzyszenia „Radosze” z Radoszyc oraz do Auto-Komisu Daniel Zych z Rudy Białaczowskiej. –„To wielki zaszczyt dostać taką nagrodę. Polecamy się na przyszłość i dziękujemy.” – powiedział jeszcze ze sceny Daniel Zych, właściciel nagrodzonego autokomisu. Natomiast dla wójta Kucy tytuł „Przyjaciela Kuźnic” jest czymś zupełnie naturalnym. –„Kuźnice się odbywają od samego początku na terenie naszej gminy, we wspaniałej miejscowości Maleniec. My więc oczywiście nie mogliśmy nie uczestniczyć. To też promocja naszego regionu i naszej gminy. Mamy dziś coś nowego, co na pewno się spodoba i myślę, że następne edycje będą właśnie w takim stylu. Ja się obawiałem o frekwencję, a jak się okazało przybyła duża publiczność i z tego trzeba się cieszyć, bo przecież jeśli nie ma publiczności to nie ma imprezy.” – powiedział nam tuż po odebraniu statuetki wójt Kuca.

Środowisko przedsiębiorców zrzeszonych w Powiatowym Forum Pracodawców wyróżniło tytułem „Alchemika” konecką firmę PPHU Prasmet Stacja Paliw Orlen Ryszarda Żyszczyńskiego, zaś Międzyszkolne Forum Wolontariatu uznało „Kowalem Losu” akcję „MOTO SERCE”. To akcja organizowana przez motocyklową grupę „Czarna Fota”, która promuje ideę krwiodawstwa. Podczas gali wręczono też „Gwoździe Sezonu”. To wyróżnienia kulturalne. Trafiły one do Piotra Salaty, Pauliny Tarasińskej oraz redaktor Marzeny Kądzieli.

Na zakończenie dnia koncert gitarowy dał Piotr „Restek” Restecki. Natomiast już w niedzielę trwać będzie drugi dzień „Kuźnic Koneckich 2017”. Podczas niego głównymi atrakcjami będą: tak zwana „Eksplozja Kolorów”, czyli wyrzuty kolorowego proszku (prawdopodobnie o 15.00, 16.00 i 16:30), a także koncert gwiazdy powiatowego święta – Natalii Szroeder.

Poniżej skrót wideo z pierwszego dnia Kuźnic Koneckich 2017:

REKLAMA

Dodaj komentarz