REKLAMA

Oni wiedzą co zrobić, gdy dzieje się źle! [wideo, zdjęcia]

To już tradycja, że w czerwcu popularna konecka „Kanada” organizuje konkurs dla gimnazjalistów pt. „Wiem co zrobić, gdy…”. Chodzi o sprawdzenie umiejętności młodych ludzi w sytuacji zagrożenia.

REKLAMA

„Dzisiaj mamy finał konkursu powiatowego <<Wiem co zrobić, gdy>>. Chodzi tu o ratownictwo medyczne, o udzielanie pierwszej pomocy. Szkoła organizuje od wielu lat ten konkurs, w szranki stają uczniowie gimnazjów powiatu koneckiego, a współpracujemy z wieloma instytucjami, które zapewniają bezpieczeństwo na naszym obszarze.” – opowiada Jan Rybiński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich.

Konkurs składał się z dwóch faz. Najpierw kilkunastu uczestników pisało test wiedzy dotyczący pierwszej pomocy oraz ogólnego zachowania w trakcie wypadków. Później służby przybyłe do szkoły, która znajduje się przy ulicy Warszawskiej zaprezentowały pokaz ratowniczy. Widzieliśmy więc działania strażaków, ratowników medycznych oraz policji. Najefektowniejszym elementem było podpalenie i ugaszenie samochodu marki Opel Astra.

REKLAMA

Wszystko to było bardzo atrakcyjne wizualnie, a to po to by młodzi ludzie przyswoili sobie tę jakże ważną wiedzę. „Ważne jest naoczne przekonanie się co się może stać w wyniku wypadku i zapamiętanie kilku takich podstawowych rzeczy. Np. że nawet jeśli jesteśmy świadkami to nie możemy sami wyciągać człowieka z samochodu, bo możemy mu większą krzywdę zrobić niż udzielić pomocy. Poza tym wydaje mi się, że to ma charakter taki prewencyjny i ostrzegawczy.”  – mówił nam Andrzej Lenart, wicestarosta konecki.

Konkurs, którego głównym sponsorem i organizatorem było Starostwo Powiatowe w Końskich zwyciężył Piotr Kurcbart z Gimnazjum w Stąporkowie, drugie miejsce zajęła Wiktoria Górecka z Gimnazjum w Stąporkowie, a trzecie Aleksandra Banasik z Gimnazjum w Miedzierzy.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *