REKLAMA

Opera i piknik na majówkę w Końskich [wideo, zdjęcia]

Popołudnie we wtorek 3 maja w Końskich było zarezerwowane dla rozrywek zorganizowanych przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich w Parku Miejskim. Po oficjalnych uroczystościach (relacja z nich TUTAJ) przyszedł czas na chwile przepełnione sztuką. Konecczanie mogli wziąć udział w grach z XVIII wieku przygotowanych przez Towarzystwo Stanisławowskie oraz koncercie tenora Bogusława Morki i jego przyjaciół. 

REKLAMA

Towarzystwo Stanisławowskie to grupa rekonstrukcyjna specjalizująca się w odtwarzaniu drugiej połowy XVIII wieku. Przed południem grupa odtwarzała tańce i pląsy podczas oficjalnych obchodów święta konstytucji, a po południu zachęcała mieszkańców powiatu koneckiego do poznania gier i zabaw z tamtych lat –„Zrzeszamy osoby z całej Polski, natomiast większość z nas pochodzi z Warszawy. Po prostu wszyscy jesteśmy zakochani w tej epoce, w jakimś aspekcie tej epoki – historii, modzie, sztuce. To epoka pełna magii, czaru i dlatego zdecydowaliśmy się ją odtwarzać by odczarować ją z mitów. Pojęcie zwykłego Kowalskiego o XVIII wieku jest dosyć nikłe […] W tym momencie odbywa się gra w kawaniolę, to takie współczesne bingo, ale z XVIII wieku, mamy też różne gry takie jak krokiet, triktrak i inne gry karciane” – opowiada nam Pamela Skrzypczak, członkini Towarzystwa.

Po zabawach przyszedł czas na koncert  –„Bardzo jest nam miło, że możemy wznowić taką działalność koncertową po tej długiej przerwie. Dzisiaj wyjątkowe święto, więc będzie wyjątkowy koncert i wyjątkowi artyści. Zaprosiliśmy artystów Opery Narodowej, którzy zaprezentują nam swój program” – mówił przed naszą kamerą Piotr Salata, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury.

REKLAMA

Na pięknie przyozdobionej w biało-czerwone barwy scenie przed restauracją Leliwa najpierw zaprezentowała się nasza wokalistka i uczestniczka jednego z ostatnich odcinków „Szansy na Sukces” Alicja Woldańska, a potem pojawiła się orkiestra kameralna „Alla Polacca” pod dyrekcją profesora Adama Manijaka.

W programie wyjątkowego wydarzenia kulturalnego znalazły się takie ponadczasowe i znane przez wszystkie pokolenia przeboje jak „Wielka sława to żart”, „Czardasz”, „O sole mio”, „Przetańczyć całą noc”, „Besame mucho”. Wiele z utworów wraz z artystami śpiewała publiczność, która nie szczędziła braw muzykom. Główną rolę odgrywał tenor Bogusław Morka, który pełnił także rolę konferansjera sypiąc muzycznymi anegdotami. Towarzyszyli mu równie utalentowani Edyta Piasecka oraz Sławomir Naborczyk. 

Publiczność dopisała. Spora grupa osób zgromadziła się pod sceną, ale wielu mieszkańców Końskich wysłuchiwało koncertu z dalszej odległości – siedząc na parkowych ławkach, czy przebywając gdzieś pośród zieleni remontowanego obiektu. Wśród publiczności zasiedli także przedstawiciele władzy: poseł Agata Wojtyszek, burmistrz Krzysztof Obratański z żoną Haliną, jego zastępca Krzysztof Jasiński.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Opera i piknik na majówkę w Końskich [wideo, zdjęcia]

  1. Wspaniały koncert w cudownej majowej scenerii, a przede wszystkim piękne głosy , a w ich wykonaniu znane i zawsze chętnie słuchane arie operetkowe. Podziękowania za zaproszenie tych artystów do naszego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *