REKLAMA

Orient króluje na wakacjach z Domem Kultury w Stąporkowie [wideo, zdjęcia]

Warsztaty bębniarskie to tylko jedna z atrakcji działań pod nazwą „Coolturalni-Orientalni” w Stąporkowie. Tamtejszy Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zaprosił młodzież do wakacyjnego, kreatywnego poznawania kultury orientu. W czwartek i piątek w Stąporkowie było bardzo rytmicznie! 

REKLAMA

„My mamy w tym programie zrobić sekcję perkusyjną, więc robimy warsztaty rytmiczne z instrumentów rytmicznych z całego świata. uczymy technik gry na różnych instrumentach etnicznych i perkusyjnych. Opowiadamy też o kulturze danego miejsca, czy wątku kulturowym danego instrumentu. Razem animujemy tę wspaniałą młodzież ze Stąporkowa po to by wspólnie razem zagrać, bo chyba najważniejsze jest to, że uczymy się grać razem i tworzymy muzyczną, bardzo mocną ekipę” – opowiada nam Piotr Stefański ze Studium Instrumentów Etnicznych.

A wspomniana ekipa jest także zadowolona z możliwości pracy z instruktorem:

REKLAMA

„Dla mnie takie warsztaty perkusyjne są bardzo fajne. […] Ja gram na perkusji i gram już trzy lata” – opowiada nam Szymon.

„Warsztaty są fajne, uczę się grać na bębnach i to mi się podoba. Granie jest łatwe” –  mówi Gabrysia, uczestniczka zajęć.

Na działania Coolturalni-Orientalni Miejsko-Gminny Dom Kultury w Stąporkowie pozyskał grant w kwocie przeszło 11 tysięcy złotych z projektu „Bardzo Młoda Kultura”. Dla tej placówki kultury to już trzecie dofinansowanie do działań w ramach projektu tworzonego przez Narodowe Centrum Kultury i współfinansowanego przez województwo świętokrzyskie.

Przed warsztatami bębniarskimi odbyły się już: spotkanie integracyjne uczestników z psychologiem i socjologiem, prelekcja z podróżnikiem Michałem Szulimem połączona z degustacją smakołyków kuchni dalekiego wschodu. Za uczestnikami już także warsztaty z jogi i tworzenia japońskich lalek.

Projekt Coolturalni-Orientalni w Domu Kultury w Stąporkowie trwał będzie jeszcze przez cały przyszły tydzień, podczas którego odbędzie się wspólne malowanie tematycznego muralu. Ostatnim punktem twórczych działań jest zaplanowana na 26 lipca wycieczka do Gustawowa, gdzie najmłodsi obejrzą słynne jurty (o nich TUTAJ) – tam odbędą się warsztaty i animacje dla dzieci oraz wspólne ognisko. Zakończenie projektu przewidziano na 15 sierpnia. Wtedy to odsłonięty zostanie mural stworzony podczas zajęć, a uczestnicy otrzymają specjalne upominki.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *