REKLAMA

Orszaki przejdą przez Końskie, Stąporków i Miedzierzę

Już w poniedziałek obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Święto Trzech Króli. Od kilku lat tradycją jest, że tego dnia przez miejscowości naszego kraju przechodzą kolorowe orszaki, organizowane są jasełka. U nas takie wydarzenia organizowane są w Końskich, Stąporkowie oraz w Miedzierzy. 

REKLAMA

W Końskich trzy orszaki
W Końskich to będzie już piąta edycja wydarzenia. Ponownie na ulice miasta wyruszą trzy barwne korowody – orszak czerwony z parafii św. Mikołaja (Europa, Król Kacper, wyjście o godzinie 13:00), orszak niebieski z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Afryka, Król Baltazar, wyjście o godzinie 12:30), orszak zielony z parafii Chrystusa Odkupiciela (Azja, Król Melchior, wyjście o godzinie 12:45).

REKLAMA

Następnie wszyscy uczestnicy święta spotkają się pod Kolegiatą św. Mikołaja w Końskich (około godziny 13:15). Tam przywita ich gospodarz wydarzenia – ksiądz dziekan Andrzej Zapart i zaprosi na dalszą część uroczystości. Na placu za Kolegiatą odbędą się tradycyjne i podobno w tym roku bardzo efektowne jasełka. Przewidziany jest także gorący poczęstunek oraz wspólne kolędowanie.

W Stąporkowie od kościoła do Domu Kultury
Orszak Trzech Króli w Stąporkowie rozpocznie się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP  o godzinie 12:00. Wcześniej jednak, bo o 11:30 przy ołtarzu rozpoczną się specjalne jasełka. Po zakończeniu nabożeństwa zgromadzeni uformują orszak i udadzą się do ośrodka kultury, w którym odbędzie się koncert kolęd i pastorałek z poczęstunkiem dla uczestników wydarzenia.

Szkoła organizuje orszak w Miedzierzy
Przez gminę Smyków po raz drugi przejdzie Orszak Trzech Króli. Przy śpiewie kolęd orszak będzie podążać za królami, aby złożyć hołd nowo narodzonemu Jezusowi. Przemarsz rozpocznie się o godzinie 15:00 spod Szkoły Podstawowej w Miedzierzy, a zakończy się w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej – tam też odegrane zostaną jasełka. Wydarzenie w gminie Smyków organizuje społeczność Szkoły Podstawowej w Miedzierzy wraz z księdzem proboszczem Piotrem Supierzem.

Ogólnopolskie hasło tegorocznego orszaku to „Cuda, cuda ogłaszają!”. Orszak jest piękną okazją do odbudowania więzi w społecznościach. Jest również chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem aktywizującym rodziny, wspólnoty i mieszkańców.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *