REKLAMA

Osadzili krzyż w Uroczysku Cecylia by uczcić walczących o Polskę [zdjęcia]

Niezwykła uroczystość miała miejsce w sobotę na pograniczu Nadleśnictw Stąporków i Przysucha. Znajduje się tam Uroczysko „Cecylia”, w którym niegdyś był  cmentarz polowy Żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Tam spoczywały zwłoki między innymi Waldemara Szwieca „Robota”. 

REKLAMA

W sobotę w uroczysku osadzono nowy krzyż, bo stary był już w bardzo złym stanie. Inicjatywa wzięła się z potrzeby oznaczenia tego miejsca dla potomnych, a jej inicjatorem byli przedstawiciele Koła w Niekłaniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Mało kto wie o tym, ale na pograniczu nadleśnictw Przysucha i Stąporków znajdował się cmentarz polowy Żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „PONURY” ze Zgrupowania nr 2, dowodzonego przez ppor. C.C. „Robota” – Waldemara Mariusza Szwieca, którzy polegli w okresie wrzesień-październik 1943 r na Ziemi Niekłańskiej. Zostali ekshumowani w 1948 roku i pochowano ich na cmentarzu w Końskich.

REKLAMA

Po sobotniej inicjatywie o tym miejscu można już śmiało mówić jako o oznaczonym, ale i będącym w pamięci wciąż żyjących. Zanim dokonano osadzenia krzyża delegacje wyruszyły z nim spod pomnika w Furmanowie.

Zobaczcie fotogalerię z uroczystości.

Zdjęcia (Gmina Stąporków):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *