REKLAMA

Osiem komitetów gotowych do batalii o powiat!

Osiem komitetów, w tym tylko jeden partyjny, powalczy o władzę w powiecie koneckim w wyborach zapowiedzianych na 16 czerwca po tym, jak z mocy prawa rozwiązana została poprzednia Rada Powiatu Koneckiego. Pojawiają się już także pierwsze nazwiska, które mogą być wciągnięte na listy  wyborcze. 

REKLAMA

  1. Komitet ‚Ziemia Konecka’ – twórcami tego porozumienia są Krzysztof Obratański – burmistrz Końskich, Henryk Konieczny – wójt Fałkowa, Michał Pękala – burmistrz Radoszyc. Według medialnych doniesień z list komitetu ma wystartować także były starosta, związany z Prawem i Sprawiedliwością Andrzej Lenart. Prawdopodobnie także były radny powiatowy Jarosław Lasota. Co ciekawe jeszcze we wtorek Andrzej Lenart w rozmowie z nami deklarował utworzenie własnego komitetu. Na liście powinno także znaleźć się miejsce dla byłych radnych powiatowych Beaty Zbróg, czy Stanisława Kacperskiego. Raczej na pewno jedynką na liście w okręgu Radoszyce – Ruda Maleniecka – Fałków będzie Paweł Pękala.
  2. Komitet ‚Prawi i Solidarni’ – to Prawo i Sprawiedliwość w lokalnej odsłonie. Głównodowodzącym jest tutaj pełniący funkcje starosty Grzegorz Piec. Listę w Stąporkowie ma układać Dorota Łukomska i tu sensacja: Łukomska nie wyklucza, że sama będzie jedynką i zawalczy o powiat! Kto jeszcze może wystartować spod tego szyldu? Np. ubiegający się o fotel burmistrza Jarosław Staciwa; Urszula Przygodzka, która zdobyła mnóstwo głosów w wyborach do Sejmiku; Danuta Leśniewicz mająca olbrzymie poparcie w gminie Fałków i wielokrotnie będąca radną, czy Łukasz Kubka – młody były radny powiatowy z Końskich. Niemal pewny jest także start z tej listy dyrektora biura poselskiego Zbigniewa Ziobro – Dariusza Banasika.
  3. Komitet PSL – O tym co dzieje się w lokalnych strukturach Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie koneckim oficjalnie wiemy niezbyt wiele. Szefem ugrupowania jest były wicestarosta, a wcześniej starosta Bogdan Soboń. PSL bardzo mocną listę może mieć w Stąporkowie, gdzie niewykluczone że wystartuje Łukasz Świerczyński walczący w burmistrzowskich wyborach z Dorotą Łukomską, a oprócz niego byli radni – Czesław Kurcbart i Dariusz Młodawski. Radną PSL z Końskich była lubiana nauczycielka Dorota Duda. Docierają do nas jednak sygnały, że wśród ‚Koniczynek’ coraz głośniejszy jest głos ‚reformatorów’, a na jego czele stoi radna wojewódzka Agata Binkowska.
  4. Komitet Wyborczy Robert Plech Nowy Powiat –  To osoby związane z tym komitetem zapoczątkowały przewrót w powiecie koneckim. Byli radni: Wojciech Owczarek, Wiesław Skowron i Robert Plech zwrócili uwagę wojewodzie na nieprawidłowości w wyborze Zarządu Powiatu (wybór 3, zamiast 4 jak określa statut jego członków). To komitet z mocnym poparciem SLD, bo Plech to wiceszef tej partii w województwie i szef w powiecie. Natomiast ‚Nowy Powiat’ ma być o wiele szerszym porozumieniem – na listach pojawią się osoby niezwiązane z żadnymi partiami, przedsiębiorcy, nauczyciele, czy lekarze. Oprócz wymienionych można spodziewać się, że np. z Gowarczowa wystartuje Jan Marcin Prasał; z Końskich trenerka karate Beata Kij, czy była radna miejska Teresa Wilk.
  5. Komitet Wyborczy Porozumienie Samorządowe TKN – były burmistrz Michał Cichocki już od kilku tygodni konstruuje drużynę, która powalczy o władzę w powiecie. Oprócz na listach TKN-u pewne miejsce ma też radna powiatowa skróconej kadencji Magdalena Prasał.
  6. Komitet Wyborczy Innowacyjny Samorząd – za jego powstaniem stoi były kandydat na burmistrza Końskich Damian Milczuszek. Osoby z nim związane mają poglądy wolnościowo-narodowościowe. Komitet prawdopodobnie będzie miał najniższą średnią wieku kandydatów.
  7. Komitet Wyborczy ‚Nasz Powiat’ – to wielka niespodzianka. Twórcami są dotychczas niezaangażowani politycznie biznesmeni – Piotr Bocheński mający swoje biuro projektowe, Rafał Postuła – współwłaściciel jednej z większych koneckich odlewni oraz związany z branżą bhp Andrzej Byczek. ‚Nasz Powiat’ poszukuje kandydatów, którzy chcą spróbować odmienić region.
  8. Komitet Wyborczy Porozumienie Samorządowe Bezpartyjni Samorządowcy – to póki co wielka niewiadoma. Nie udało nam się ustalić kto stoi za zarejestrowaniem tego komitetu. W przypadku dotarcia do tych informacji wpis będziemy aktualizować.

Teraz czas na kreowanie pełnych list. Komitety muszą je zgłosić do biura wyborczego do 22 maja do godziny 24:00. 

REKLAMA
REKLAMA

2 thoughts on “Osiem komitetów gotowych do batalii o powiat!

  1. Pingback: Są nowe informacje z Sądu w sprawie powiatu koneckiego | TKN24

  2. Pingback: Bezpartyjni Samorządowcy powalczą o powiat konecki | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *