REKLAMA

OSP Kozów dołączyła do akcji Game4Planet [wideo, zdjęcia]

W miniony czwartek w Urzędzie Gminy Smyków odbyło się spotkanie otwierające zbiórkę odzieży w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozowie. Środki zebrane z przekazanych starych lub niepotrzebnych ubrań zostaną przeznaczone na doposażenie lokalnej jednostki straży pożarnej. Jest to początek ogólnopolskiej akcji Game4Planet.

REKLAMA

Strażacy OSP Kozów przez miesiąc będą zbierali ubrania i tekstylia na terenie gminy Smyków w ramach projektu Game4Planet. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na wyposażenie jednostki – „Przy współpracy z działem nowych modeli biznesowych i projektu Game4Planet z racji tego, że ja jestem pracownikiem grupy VIVE, a także strażakiem postanowiliśmy zorganizować taki pilotażowy projekt. Odbędzie się on w OSP Kozów w dniach od 4 września do 4 października na terenie gminy Smyków będziemy zbierać od mieszkańców gminy smyków i okolicznego regionu używaną odzież. Zebrane pieniądze posłużą nam na nowy sprzęt i umundurowanie” – mówi druh OSP Karol Leśniak.

REKLAMA

Akcja ma na celu propagowanie idei gospodarki obiegu zamkniętego, czyli promowanie odpowiedzialnego podejścia do mody, znajdowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań recyklingu, a także przetwarzania tekstyliów.

  – „Game4Planet jest to projekt społeczno-edukacyjny który jest realizowany przez VIVE TEXTILE RECYCLING już od 2022 roku. Polega on z jednej strony na prowadzeniu działań edukacyjnych dotyczących świadomego wyboru ubrań cyrkularnych, recyklingu i w jaki sposób my jako ludzie powinniśmy podchodzić do świadomego wyboru odzieży. Drugim elementem są działania za pomocą, których chcemy ułatwiać ludziom oddawanie tych ubrań, które zalegają w szafach i są już niechciane. Dajemy tym ubraniom drugie, trzecie, a nawet czwarte życie, co jest bardzo istotne. Na świecie w tej chwili produkuje się około 100 miliardów sztuk ubrań, co gorsza na wysypiska każdego roku trafia 30 miliardów sztuk, chcemy zasypać tę lukę i sprawić, by jak najmniej ubrań trafiało na wysypiska, a jak najwięcej dostało kolejne życie. W ramach Game4Planet zebraliśmy już ponad 900 tysięcy kilogramów tekstyliów, co ważne każdy element, każde włókno odzyskało swoje kolejne życie. Robimy to zarówno poprzez ponowne wprowadzenie tego ubrania do sklepu, o ile jego jakość i stan nadaje się do tego, ale także robimy czyściwo przemysłowe i kompozyt tekstylny, czyli deski, które przewyższają swoją wytrzymałością zwykłe deski drewniane. Deski z kompozytu mogą być wykorzystywane w pomostach, zabezpieczeniach zbiorników wodnych, placach zabaw, pomostach czy donicach. W momencie kiedy nie będziemy chcieli żeby one pełniły określone role, ponownie można je przetworzyć. Takie przetworzenie jest możliwe wielokrotnie w związku z czym takie rzeczy nie trafią ponownie na wysypisko śmieci” – informuje członek Vive Textile Recycling Marek Zaleski.

W zamian za przekazaną w ramach akcji odzież mieszkańcy Kozowa i powiatu koneckiego otrzymają kamizelki odblaskowe, które poprawią ich widoczność w ruchu drogowym. Z kolei strażacy tak jak wspominali nasi rozmówcy będą mieli możliwość doposażyć swoją jednostkę. Wydaje się więc, że w tym przypadku wszyscy uczestnicy „Gry dla Planety” będą zwycięzcami. Organizatorzy akcji chcą by w przyszłości była ona organizowana także w innych regionach Polski, przy współpracy z dziesiątkami różnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
W organizację tej akcji zaangażowały się również jednostki samorządowe – gmina Smyków i Starostwo Powiatowe w Końskich, a na czwartkowym spotkaniu obecni byli: starosta konecki Grzegorz Piec, członek Vive Textile Recycling Marek Zaleski, wicewójt gminy Smyków Jerzy Duda oraz reprezentanci OSP Kozów – Karol Leśniak i Paweł Tomaszewski.
Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *