REKLAMA

Ośrodek w Baryczy w końcu jest na swoim. Czas na inwestycje [wideo, zdjęcia]

Żeby Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baryczy i powiat konecki w końcu były dysponentami terenów, na których znajduje się szkoła i internat potrzeba było nie lada zabiegów. W końcu dzięki dobrej współpracy różnych jednostek udało się do tego doprowadzić. Teraz czas na inwestycje w tym miejscu: powstać ma nowy internat i hala sportowa. 

REKLAMA

Dotychczas na tym terenie nie dało się inwestować, ponieważ należał on do Lasów Państwowych. Dzięki staraniom głównie Andrzeja Lenarta teraz udało się doprowadzić do tego by terenami wokół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy mógł zarządzać powiat konecki. Całą operację pilotowało także Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty z kuratorem Kazimierzem Mądzikiem na czele. Nie udało by się to gdyby nie przychylność Wojewody Świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek. To ona przekazała jako darowiznę dla powiatu drogę leśną prowadzącą do Skałek Niekłańskich. Następnie powiat konecki drogę tę zamienił z Lasami Państwowymi. Należy więc podkreślić także dobrą wolę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Radomia, która dużą ilość gruntów z obiektami budowlanymi, w których znajduje się ośrodek zamieniła na leśną drogę. W piątek przedstawiciele wszystkich stron spotkali się w obecnym budynku internatu w Baryczy.

„Po długim okresie chyba kilkudziesięciu lat. Jak pamiętam przynajmniej od dziesięciu lat takie starania były odnośnie przejęcia tej bazy lokalowej, w której się znajdujemy. Takim szczęśliwym trafem dziś jak śmiem twierdzić zakończymy te działania.” – mówił we wstępie Jan Słuszniak, dyrektor ośrodka.

REKLAMA

„Muszę powiedzieć, że Pani Wojewoda odkąd poznała ten problem rozpoczęła aktywne działania. Na jesieni udałem się z tą sprawą do pana kuratora. Była sprawa również innej placówki oświatowej: przybyłem, wymieniłem nazwę i powiedziałem, że mamy problem. Pan kurator odpowiedział <<To nie jest problem. Problem to jest w Baryczy>>. I tak szczegółowo punkt po punkcie zaczęliśmy się z tym zmagać.” – opowiadał na miejscu Bartłomiej Dorywalski, przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego.

„Rzadko się zdarza by było spotkanie i wszystkie strony były zadowolone. A to spotkanie takie jest. W zasadzie jeśli chodzi o lasy to jesteśmy zadowoleni z tego, że ten obiekt w końcu mogliśmy przekazać szkole. My dostaliśmy w zamian drogę, która będzie służyła gospodarce leśnej i celom przeciwpożarowym. My jako firma jesteśmy nastawieni na pomoc, szczególnie dzieciom, którym ta pomoc się bardziej należy.” – mówił Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państowych w Radomiu

„Ta przestrzeń, czyli 57 arów w Baryczy było w zarządzie Lasów Państwowych. Tych zabiegów by się dzisiaj tu spotkać by wiele i wszyscy są zadowoleni. Z racji tej, że wszyscy się cieszymy to chciałem każdemu podziękować. Tutaj wymieniono już wszystkich, a z ramienia zarządu to starosta Lenart miał dużą motywację by doprowadzić do tego zdarzenia. Mamy jakiś etap za sobą, placówka jest bardzo szczególna, troska ze strony zarządów była naprawdę bardzo duża i też myślę, że w przyszłych latach nie będzie mniejsza.” – przemawiał Bogdan Soboń, starosta konecki.

Natomiast Kurator Kazimierz Mądzik zapowiedział, że uregulowanie spraw własnościowych to sukces, ale najważniejsza jest poprawa warunków mieszkania i rozwoju dla uczniów specjalnego ośrodka. –„Jeszcze większą sprawą jest to byśmy doprowadzili do tego by spotkać się w nowym internacie i hali sportowej. Jest do tego bardzo blisko, a pierwszy krok już został zrobiony. Mamy zapewnienie, że włączy się w finansowanie najprawdopodobniej Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale również PFRON.” – zapowiadał Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Na koniec spotkania głos zabrał wicestarosta Andrzej Lenart, który od wielu lat zabiegał o zamianę nieruchomości, a teraz zapowiada budowę hali sportowej i internatu dla ośrodka. –„W 2008 roku kiedy byłem starostą udało mi się uporządkować własność szkoły. W tym momencie rozpoczęte zostały starania o regulację internatu. Ja poznałem wszystkich w Lasach Państwowych, wojewodów, wicewojewodów, ale od momentu kiedy nadleśniczy Bomba się tutaj pojawił, ale i po zmianie w dyrekcji regionalnej zastanawialiśmy się jak to ugryźć. […] Wojewoda Agata Wojtyszek znalazła takie rozwiązanie, które pozwoliło dokonać darowizny, a to otworzyło furtkę do zamiany z Lasami Państwowymi. […] Jeżeli uda się wybudować nowe obiekty to ten obiekt po odpowiednich adaptacjach też będzie służył, ale inwestycje to kwestia paru lat. Nie oczekujmy, że z dnia na dzień uda się coś takiego zrobić.” – tłumaczył wicestarosta Lenart.

Powiat zakłada, że tuż obok szkoły stanie nowy internat i hala sportowa. Plany zostały już stworzone. Natomiast budynek obecnego internatu miałby przejść gruntowny remont i docelowo stać się hotelem lub hostelem.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Ośrodek w Baryczy w końcu jest na swoim. Czas na inwestycje [wideo, zdjęcia]

  1. Dyrektor się o sprawę wystarał, a politycy sobie piankę spijają jak zwykle. Samorządy tłamszą inicjatywę społeczną.

  2. Pingback: Rząd przekazał 2,5 miliona zł na Ośrodek w Baryczy | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *