REKLAMA

Ostatnia droga trenera Mariana Panka [wideo, zdjęcia]

Wybitny szkoleniowiec, który niemal całą swoją karierę związany był z KSSPR-em Końskie odszedł po długiej walce z chorobą w Boże Narodzenie. We wtorek odbył się jego pogrzeb. 

REKLAMA

Wśród tych, którzy żegnali trenera znaleźli się przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej, władze miejskie, obecni i dawni działacze Koneckiego Stowarzyszenia Sportowego Piłki Ręcznej, szczypiorniści oraz szczypiornistki. Przede wszystkim jednak na koneckim cmentarzysku zgromadzili się podopieczni trenera Panka, jego rodzina oraz przyjaciele. Chociaż tak naprawdę w tym momencie wszyscy przybyli byli jedną wielką sportową rodziną.

Przedstawiciele rodziny śp. Mariana Panka dziękują wszystkim przybyłym za okazanie wsparcia w tym trudnym dla nich czasie.

REKLAMA

Ostatnia droga Mariana Panka 4

Trener Marian Panek urodził się 2 lipca 1943 roku w Końskich. Treningi rozpoczął w 1954 roku pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego SP nr 1 w Końskich Pana Stefana Kądzieli. Rok później brał udział w rozgrywkach wojewódzkich szkół podstawowych prowadzonych przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy, jako SP nr 1 Końskie, a następnie od 1957 roku do 1960 roku Międzyszkolny Klub Sportowy Końskie. W okresie nauki w Studium Przemysłowo-Pedagogicznym w Warszawie reprezentował warszawskie drużyny. W latach 1960 – 1962 MKS Praga Północ Warszawa zajmując z tą drużyną pierwsze miejsce w rozgrywkach ligi warszawskiej juniorów. W nagrodę drużyna MKS Praga Północ Warszawa wzięła udział w Międzynarodowym Turnieju Piłki Ręcznej w Magdeburgu. A następnie w latach 1963 – 1965 grał w drużynie Warszawianka II Warszawa, która występowała w II lidze. W latach 1964 i 1965 występował w I zespole w I lidze. Następnie w sezonie 1965/66 w II lidze w Stali Stalowa Wola, a w sezonie 1966/1967 w Polonia Jelenia Góra.

W roku 1968 wraz z grupą zwolenników piłki ręcznej Tadeusz Gałwiaczek, Wiesław Pytlas oraz Andrzej Suskiewicz, powołali sekcję piłki ręcznej przy Stali Końskie, która meczem z Naprzodem Jędrzejów rozpoczęła rozgrywki ligi wojewódzkiej, w której grał jako bramkarz do 1974 roku. W roku 1971 uzyskał kwalifikacje instruktora piłki ręcznej i rozpoczął szkolenia drużyn młodzieżowych rocznikiem 1955/1956. Rok wcześniej szkolił bramkarzy. W 1981 roku po skończeniu Studium Trenerskiego w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku, uzyskał dyplom trenera II klasy w piłce ręcznej. Szkoleniem zajmuje się do chwili obecnej.  W okresie szkoleniowym jako pierwszy wprowadził drużynę do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w roczniku 1970/1971 na Spartakiadzie Młodzieży w Elblągu w 1986 roku. W 2003 roku zdobył z rocznikiem 1986/1987 jako pierwszy w klubie złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.

Dorobek pracy trenerskiej Mariana Panka to 15 startów w młodzieżowych finałach Mistrzostw Polski w różnych grupach wiekowych, w tym dwa złote medale,(ostatnie złoto w 2012 r. z Juniorami i trenerem R. Przybylskim) jeden srebrny i dwa brązowe. Ponadto kilku jego podopiecznych grało w reprezentacji Polski w różnych grupach wiekowych.

Ostatnia droga Mariana Panka

Galeria zdjęć:

REKLAMA


Dodaj komentarz