REKLAMA

Otwarto rondo Sylweriusza Jaworskiego. Inwestycja ma odciążyć centrum Końskich [wideo, zdjęcia]

Dziś oficjalnie otworzono rondo u zbiegu ulic Mostowej, Zielonej i Młyńskiej w Końskich, które stanowi bardzo ważny obiekt komunikacyjny dla mieszkańców miasta. Obiekt ma odciążyć ruch w centrum Końskich. Skrzyżowanie zostało poświęcone, nadano mu także imię zapomnianego partyzanta pochodzącego z konecczyzny – Sylweriusza Jaworskiego.

REKLAMA

„To jest ta część miasta, która wychodzi poza obszar zwartego osadnictwa, natomiast ma wymiar komunikacyjny. Centrum miasta ma ograniczone możliwości przepustowe. Kiedy myśleliśmy o budowie obwodnicy i szukaliśmy rozwiązań alternatywnych dla dużych inwestycji, które przekraczają nasze możliwości, a również kompetencje, bo dotyczą dróg wojewódzkich i krajowych, to ta droga była jedną z takich możliwych alternatyw. Z jednej strony komunikujemy ze światem zewnętrznym największe koneckie osiedle – Osiedle Warszawskie, z drugiej strony powodujemy, że dojazd do terenów przemysłowych przy ulicy Zielonej staje się łatwiejszy i bezpieczniejszy dlatego, że to skrzyżowanie przybrało formę ronda” – mówił burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Na otwarciu obecni byli m. in. Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, starosta konecki Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, wiceprzewodniczący Łukasz Kubka, burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Michał Zieliński, radni miejscy, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koła w Końskich z Andrzejem Kosmą na czele i ks. dziekan Andrzej Zapart, proboszcz Kolegiaty św. Mikołaja w Końskich, który poświęcił obiekt podczas jego otwarcia.

REKLAMA

Znaczenie projektu dla lokalnej społeczności podkreślił w rozmowie z nami wojewoda świętokrzyski –„Każdy projekt, jaki by nie był, niesie duży ciężar gatunkowy. Tutaj miałem okazję zobaczyć, że ruch jest ogromny. Potrzeba dobrego skomunikowania tego terenu naprawdę była. Ja gratuluję pomysłu, inicjatyw i wykonania. Wykonanie jest bardzo dobre i mam nadzieję, że mieszkańcy będą długo i bezpiecznie korzystać. Budowa dróg to przede wszystkim bezpieczeństwo, ale i podniesienie standardu życia ludzi, którzy będą korzystać z tej drogi i tu mieszkają” – mówił nam Zbigniew Koniusz.

Radni miasta i gminy Końskie wręczyli na ręce wojewody Zbigniewa Koniusza podziękowania z prośbą o przekazanie ich premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który był autorem Funduszu Dróg Samorządowych.

Rondo otrzymało imię zapomnianego partyzanta wywodzącego się z ziem koneckich, Sylweriusza Jaworskiego, ps. „Strzemię”. Podczas tej uroczystej chwili wiersz jemu poświęcony odczytała regionalna pisarka Janina Malicka.

Nadanie imienia Sylweriusza Jaworskiego było efektem wniosku radnego Marka Kozerawskiego –„Jak powiedziała nasza poetka Janina Malicka, na zakończenie tego wiersza – przywróćmy pamięć naszym bohaterom. Właśnie takim bohaterem był Sylweriusz […] Już w wieku 17 lat był u „Hubala”, potem był w pierwszym oddziale dywersyjnym Głowacza „Lisa”, potem był u „Nurta”, „Ponurego”, był w zwiadzie konnym Skotnickiego. Po rozbrojeniu oddziałów został aresztowany i uciekł z więzienia koneckiego, też jest taki epizod  […] Jest to naprawdę jeden z wybitniejszych żołnierzy AK, którzy wywodzą się z ziemi koneckiej” – opowiadał nam Marek Kozerawski.

Inwestycja budowy ul. Mostowej na odcinku od ul. Zielonej w Końskich do ul. Odludnej w Rogowie to inwestycja opiewająca na ponad 3,5 miliona złotych, z czego 60% stanowiło dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Całkowita długość przebudowanej jezdni wyniosła ponad 700 metrów. Za wykonanie prac odpowiedzialna jest firma ALBUD.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *