REKLAMA

Padła propozycja nowego objazdu remontu DW728. Zablokuje ją powiat? [wideo, zdjęcia]

Padła propozycja wyremontowania drogi biegnącej przez miejscowość Podlesie w gminie Radoszyce, by umożliwić bardziej korzystny objazd remontowanego mostu na drodze wojewódzkiej 728 w Plennej. Za tym rozwiązaniem wnioskują przedstawiciele wojewódzkiego oraz gminnego samorządu. Droga należy jednak do powiatu koneckiego, a samorządowcy z nim związani póki co nie widzą tematu. 

REKLAMA

W czwartek burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach i firmy odpowiedzialnej za remont mostu w Plennej. Efektem spotkania była propozycja szybkiego wyremontowania drogi prowadzącej od skrzyżowania powiatowego traktu relacji Radoszyce – Jacentów do miejscowości Podlesie.

„Tu mieszkańcy gminy Radoszyce, ale i nie tylko jeżdżą tą drogą skrótowo do gminy Radoszyce. Dziś miało miejsce następne spotkanie z Zarządem Dróg Wojewódzkich, żebyśmy rozwiązywali tematy trudne, jakim niewątpliwie są niedociągnięcia związane z tymi objazdami. Dziś ZDW wspólnie z firmą znalazł pewne rozwiązanie. Oczywiście ich jest kilka, ale to jest rozwiązanie, które może nastąpić bardzo szybko. Najlepszym rozwiązaniem według nich byłoby położenie tu masy bitumicznej”  – opowiada nam Michał Pękala.

REKLAMA

Omawiana droga miałaby służyć jako objazd dla samochodów osobowych. Większość środków na jej remont pokryłby Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach, wsparcie finansowe deklaruje także radoszycki samorząd gminny. Transport wielkotonażowy ma natomiast wytyczony objazd przez miejscowość Kostomłoty w powiecie kieleckim, są jednak wyjątki, o których decydują władze powiatu koneckiego. W związku z „cięższymi” pojazdami burmistrz Pękala zgadza się na udzielanie takich zgód przedsiębiorcom z powiatu koneckiego, nie popiera jednak decyzji Starostwa Powiatowego w Końskich dotyczącego wydania zgody na przejazd przez drogę z ograniczeniem ciężaru pojazdów do 12 ton dla przedsiębiorców z powiatu kieleckiego. Michał Pękala wskazuje na dokument, w którym starostwo wydało zgodę na wolny przejazd blisko stu aut ciężarowych. Włodarz twierdzi też, że takich dokumentów może być więcej. Szczegółowo mówiliśmy o tym w materiale dotyczącym protestów mieszkańców Jacentowa – TUTAJ.

Włodarz apeluje do starosty koneckiego o cofnięcie wydanych zgód.

„Z cięższymi pojazdami temat też jest wałkowany. Mieszkańcy Jacentowa i Radoszyc zadają mi pytanie co z samochodami ciężkimi? Dostałem odpowiedź od pana starosty, że zostały wydane zgody dla mieszkańców z gminy Radoszyce i powiatu koneckiego. Na to oczywiście jest zgoda z uwagi na to, że są to pojedyncze samochody. Natomiast dostaliśmy też odpowiedź, że taka zgoda została wyrażona przedsiębiorcy spoza naszego powiatu, który posiada całą flotę samochodową. Można również z tego wyjść. Każdy z nas popełnia błędy, uważam, że błędną decyzją było, żeby powiat taką zgodę wyraził temu przedsiębiorcy. To jest cała flota, która nie jedzie tylko przez Jacentów, ale musi też przejechać przez całe Radoszyce. Apeluję do pana starosty, by taką zgodę cofnął […] Ten przedsiębiorca zatrudnia też mieszkańców Radoszyc, ale przypomnę, że mieszkańcy Radoszyc muszą dojechać do przedsiębiorcy z powiatu kieleckiego. Mieszkaniec nie ma utrudnienia, i tak musi do tej pracy dojechać” – tłumaczy nam Michał Pękala.

Zarząd Powiatu Koneckiego od początku inwestycji był przeciwny organizacji objazdów podkreślając, że na tej samej drodze przy okazji remontów mostów w miejscowościach Kapałów, Kornica i Morzywół możliwe było zorganizowanie bajpasu i wdrożenie ruchu wahadłowego. A jak władze powiatu reagują na propozycję współpracy przy ekspresowym remoncie drogi prowadzącej do Podlesia, która miałaby posłużyć za objazd? Do powiatowych urzędników nie dotarło jeszcze oficjalne zaproszenie do rozmów z Urzędem Marszałkowskim, jednak wydaje się, że Starostwo Powiatowe w Końskich będzie trzymać się swojego stanowiska dotyczącego umożliwienia przejazdu przez miejscowość Plenna.

„Jeżeli Urząd Marszałkowski robi tego typu inwestycje, to powinien zagwarantować przejazd. Według Zarządu Powiatu wzorem tego, jak to było w Kapałowie, Morzywole czy w Baryczy powinien być tzw. „bajpas”. W naszej ocenie zostało to źle zorganizowane, więc będziemy to podkreślać i wymagać utworzenia przejazdu w Plennej” – mówi nam starosta konecki Grzegorz Piec.

O podejmowanych inicjatywach dotyczących poprawienia organizacji ruchu na terenie gminy Radoszyce będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *