REKLAMA

Pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce uczczona przez konecką Solidarność [wideo, zdjęcia]

W poniedziałek 19 października w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbyła się msza zorganizowana przez konecką delegaturę „Solidarności”. Uroczystość poświęcona była błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce w 36. rocznicę jego śmierci.

REKLAMA

Podczas poniedziałkowych uroczystości obecni byli: szefowa koneckiej Delegatury Solidarności Helena Obara, przedstawiciele gminy Końskie z Krzysztofem Obratańskim na czele, przedstawiciele powiatu koneckiego ze starostą Grzegorzem Piecem na czele, a także poczty sztandarowe oraz wierni.

Jeszcze przed mszą przy tablicy poświęconej zamordowanemu księdzu delegatury złożyły wieńce oraz znicze. Mszę celebrował ksiądz dziekan Andrzej Zapart, proboszcz parafii św. Mikołaja w Końskich.

REKLAMA

Jerzy Popiełuszko za życia był kapelanem „Solidarności” i zmarł męczeńską śmiercią – został zamordowany przez oficerów Milicji Obywatelskiej w 1984 roku. Jego postać, jak również zasługi, za które wdzięczni są mu związkowcy przedstawiła nam Helena Obara.

„Był to człowiek oddany dla Boga i człowieka, dla dobra. Żył dla ojczyzny i dla Boga. Ja miałam to szczęście, poznałam go tuż przed zamordowaniem – w ’82 roku, kiedy jechałam na Śląsk po drodze weszłam na Jasną Górę. Była to trzecia sobota września. Była to przez niego zorganizowana bardzo mała pielgrzymka z ludźmi z Solidarności z Warszawy, którzy wówczas opuścili więzienia, internowania, on ich tam zaprosił na spotkanie. Dołączyłam do tej grupy i czułam się ogromnie zaszczycona, że mogłam poznać taką osobę, która miała takie znaczenie dla naszych działaczy właśnie tam, w Warszawie. Wiele zrobił dla służby zdrowia – za życia był duszpasterzem ludzi pracujących w służbie zdrowia […] Pokochaliśmy go za jego umiłowanie pana Boga, za umiłowanie drugiego człowieka i wartości, które są w człowieku. Trudno będzie komukolwiek z obecnie żyjących zapomnieć dzieło, które niby nic wielkiego, ale ratował wielu ludzi, także ich życie” – mówiła nam Helena Obara.

Po uroczystości goście wręczyli kwiaty oraz złożyli życzenia proboszczowi, który to właśnie w poniedziałek obchodził rocznicę swoich urodzin.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *