REKLAMA

Pamięć o rodzinie Olszewskich wiecznie żywa [wideo,zdjęcia]

W poniedziałek (25.04) w Bulianowie (gmina Fałków) odbyły się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę śmierci członków rodziny Olszewskich oraz rodzin pochodzenia żydowskiego, których zamordowali hitlerowcy w czasie II Wojny Światowej.

REKLAMA

W obchodach wzięli udział przedstawiciele Zarządu Powiatu, Urzędu Gminy Fałków, dyrektorzy i nauczyciele z placówek szkolnych, uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Fałkowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Fałkowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Czermnie oraz mieszkańcy Bulianowa. Na uroczystości pojawiła się także pani Cecylia Olszewska – żona Władysława, jednego z dwóch braci, którzy przeżyli mord, ponieważ cały dzień byli poza domem.

„16 kwietnia 1943 roku Niemcy wymordowali prawie całą rodzinę Olszewskich. Hitlerowcy zamordowali też rodzinę żydowską. Olszewscy zostali zabici za to, że ukrywali rodziny pochodzenia żydowskiego Wajntraub oraz Rosenthal. Oni właśnie z narażeniem życia ukrywali ich w piwnicy i ktoś ich wydał. Przyjechali Niemcy i rodziny zostały rozstrzelane. Nie pamiętam imienia tej kobiety, ale miała ona czworo malutkich dzieci, jedno nosiła na ręku i została z nimi wrzucona do piwnicy i tam wrzucono granaty”. – mówił zastępca wójta gminy Fałków, Zdzisław Skiba.

REKLAMA

Uroczystość w lesie koło Bulianowa (20)

Uroczystość poprowadziła Dorota Anioł z Urzędu Gminy w Fałkowie. Uczniowie z fałkowskiego gimnazjum wystąpili w części artystycznej, którą przygotowały nauczycielki Katarzyna Chuda oraz Katarzyna Krzysztoporska. W bulianowskim lesie wybrzmiały piękne, patriotyczne pieśni oraz wiersze.

„Już od wielu lat uczniowie Publicznego Gimnazjum w Fałkowie organizują występ artystyczny. Szkoła realizuje taki projekt przez cały rok „Bulianów – ocalić od zapomnienia” i tu właśnie występowali uczniowie, którzy realizują ten projekt. Po tej uroczystości, kolejnego dnia jest apel w szkole żeby wszyscy mogli obejrzeć ten występ. Każdy powinien pamiętać co tu się wydarzyło” – opowiada Agnieszka Lipska, dyrektor gimnazjum w Fałkowie.

Następnie przedstawiciele Zarządu Powiatu, Urzędu Gminy, placówek szkolnych oraz p. Olszewska złożyli wieńce i zapalili symboliczne znicze pod obeliskiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenie. Po zakończeniu obchodów uczniowie i opiekunowie mogli się ogrzać przy wspólnym ognisku.

Uroczystość w lesie koło Bulianowa (26)

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *