REKLAMA

Pamiętają o krajoznawcach. Za nami XII Zaduszki Turystyczne [wideo, zdjęcia]

W sobotni poranek Członkowie Komisji Opieki nad Zabytkami działającej w Końskich urządzili już XII Turystyczne Zaduszki. To spacer upamiętniający zasłużonych dla koneckiej turystyki oraz najwybitniejsze postacie Konecczyzny. 

REKLAMA

Cykliczna impreza organizowana jest przez Komisję Opieki nad Zabytkami i Muzeum Regionalne PTTK Końskie. –„To spacer wspomnień po koneckiej nekropolii. Odwiedzamy groby krajoznawców zasłużonych dla Ziemi Koneckiej, ale nie tylko krajoznawców, bo również groby kombatantów, osób któe w jakiś wyjątkowy sposób zapisały się w historii naszego miasta i regionu. To kontynuujemy już od dwunastu lat.” – opowiada nam Wojciech Pasek, prezes PTTK Końskie.

W spacerze udział wzięło kilkunastu regionalistów i osób zaangażowanych w naszą regionalną turystykę. W poprzednich latach zdarzało się tak, że w Turystyczne Zaduszki angażowały się całe klasy z różnych szkół. –„To są spacery edukacyjne, wspominamy zmarłych, opowiadamy, przywołujemy jakieś wydarzenia wyjątkowe, ich zasługi dla Ziemi Koneckiej i świecimy symbolicznie lampkę, znicz na ich grobach” – opowiada Pasek.

REKLAMA

Groby zasłużonych krajoznawców są wyróżnione tabliczkami mosiężnymi z napisem „Turysta Ziemi Koneckiej”. Takich mogił na ten moment na cmentarzu w Końskich jest około pięćdziesięciu, ale niestety z roku na rok ich przybywa…

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *