REKLAMA

Pamiętają o zamordowanych mieszkańcach Smarkowa i Koziej Woli [zdjęcia]

W poniedziałek w Nieświniu odbyła się uroczystość upamiętniająca 74 rocznicę zamordowania 26 osób przez Niemców w czasie II wojny światowej.

REKLAMA


Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Barbary w Nieświniu. Ks. proboszcz Stanisław Nowak na wstępie przywitał licznie przybyłe rodziny zamordowanych i władze samorządowe. Odczytał nazwiska 25 mężczyzn ze Smarkowa i jednego z Koziej Woli, którzy ponieśli śmierć z rąk niemieckich okupantów na terenie obecnej parafii. W ówczesnym czasie teren ten był kamieniołomem.

Po nabożeństwie wszyscy zebrani udali się przed pomnik ofiar zbrodni. Marek Kozerawski, jeden z organizatorów obchodów, zabierając głos zaznaczył, że dzięki Zofii Chudzik, której krewny zginął w egzekucji, na uroczystości są nie tylko rodziny ofiar, ale też władze samorządowe.

REKLAMA

Na uroczystości pojawiły się rodziny rozstrzelanych, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, wiceburmistrzowie: Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda, radny Rady Powiatu Koneckiego Michał Cichocki, radna Rady Miejskiej Barbara Galant, sołtysi, Jednostka Strzelecka Końskie z Dominiką Stefańczyk na czele i okoliczni mieszkańcy.

Po odmówieniu modlitwy za zmarłych, rodziny i samorządowcy złożyli wiązanki i zapalili znicze przed pomnikiem. Zofia Chudzik zaprosiła wszystkich na obejrzenie wystawionych przy kościele zdjęć pomordowanych, które ocaliła przed zapomnieniem. Na zakończenie rocznicy odśpiewano Rotę. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na poczęstunek przygotowany przez leśnika Piotra Słokę.


Oddział Antoniego Hedy ps. Szary po rozbiciu więzienia w Końskich z 5 na 6 czerwca zatrzymał się na odpoczynek w Smarkowie i Koziej Woli . Po opuszczeniu tych wsi Niemcy dokonali obławy. Aresztowano 64 mężczyzn i rozpoczęto ich przesłuchiwać w gestapo w Końskich. 10 czerwca na szosie między Piłą a Stąporkowem, w okolicy Koziej Woli, oddział Szarego dokonał ataku na konwój żołnierzy niemieckich . Zostało zabitych dwóch wyższych oficerów NSDAP i kilku żołnierzy. Następnego dnia rano Niemcy rozstrzelali 26 osób z wcześniej zatrzymanych w Smarkowie. Wysłano również rozkaz do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen o wykonaniu wyroku śmierci na 20 osobach pochodzących z powiatu koneckiego.

Zdjęcia (Marek Kozerawski):

 

REKLAMA


Comments are closed.