REKLAMA

Park w Końskich odebrany, ale wandale już niszczą [wideo, zdjęcia]

Park Miejski w Końskich po kilku latach rewitalizacji został oficjalnie odebrany. To inwestycja, którą większość mieszkańców ocenia pozytywnie i trzeba przyznać, że „zielone płuca miasta” po przeprowadzonych zmianach robią dobre wrażenie. Niestety w odnowionej przestrzeni pojawiły się już pierwsze akty wandalizmu. 

REKLAMA

To, że odbiór został dokonany poznać możemy między innymi po oświetleniu. Obecnie działają już wszystkie lampy w parku, a miejsce to ma być oświetlane przez całe noce –„Wielu konecczan odnotowało w ten weekend, że nasz park jest nie tylko ogólnie dostępny, ale i rozświetlony. W czwartek dokonaliśmy ostateczne odbioru prac związanych z rewitalizacją. Przeprowadzamy też badanie obciążenia sieci energetycznej, więc rzeczywiście park jest oświetlony, rozświetlony i zaprasza do zwiedzania” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

Włodarz apeluje do wszystkich mieszkańców o to by będąc w parku mieli oni szeroko otwarte oczy, bo być może wciąż można tam znaleźć niedoskonałości, które pozostały po procesie rewitalizacji. Inną kwestią jest już niestety aktywna działalność wandali –„Te 26 hektarów to spory obszar. Być może komisji odbiorowej nie wszystko udało się zauważyć. Jeżeli Państwo będziecie mieć jakieś uwagi odnośnie jakości prac to bardzo proszę o zgłaszanie tego do urzędu. Bardzo proszę też o zwracanie uwagi na zachowania ludzi, bo oprócz tych którzy korzystają z urody i wyposażenia parku są też tacy którzy nie są zachwyceni tym, że coś jest czyste, fajne. Mamy pierwsze przypadki wandalizmu – oderwane zostały wmontowane w ławki imienne tabliczki poświęcone honorowym obywatelom miasta i gminy Końskie. Celowo wykonaliśmy je nie z mosiądzu, a udając mosiądz plastiku. Naprawdę nie opłaca się ich kraść. Po drugie źle świadczyłoby o nas gdybyśmy uznali, że wandale powinni zostać anonimowi i bezkarni. Jeżeli ktoś z Państwa będzie widział, że są tacy, którzy chcą zniszczyć coś co przyszło nam z takim trudem zrobić to bardzo proszę o jakiś sygnał” – prosi włodarz.

Oprócz tego w parku zauważyć można już choćby urwaną latarnię, wysypane śmieci, czy przewrócone kosze. Gmina idzie na starcie z wandali. Park monitorowany jest przez 18 kamer rozmieszczonych w różnych miejscach i każdy przypadek dokonywania zniszczeń będzie zgłaszany do służb.

O wiele bardziej pozytywne jest to co zaobserwowano przy odnowionym mostku. Na osłaniającej go balustradzie pojawiła się pierwsza kłódka symbolizująca trwałość uczucia, które połączyło zawieszającą ją tam parę. Sam mostek już jest lubiany przez spacerowiczów i trzeba przyznać, że on i jego otoczenie przyciągają urodą. Został on oparty na pierwowzorze, odtworzono go ze zdjęć wykonanych w roku 1897. Podobnie jak i inne charakterystyczne elementy – balustrady i wmontowane w obmurowanie płaskorzeźby stworzeń, między innymi głowy lwa i niedźwiedzia, które są mini fontannami.

Zdjęcia:

REKLAMA

10 thoughts on “Park w Końskich odebrany, ale wandale już niszczą [wideo, zdjęcia]

 1. Ka pisze:

  Do wycięcia pozostały suche konary drzew.

 2. Kol pisze:

  Wyłapać i nie grzywna , niech przez rok sprzata czy sprzątają park za darmo, czy adekwatnie do poniesionych szkód. Tylko debile niszczą swoje miasto.

 3. świętokrzysiek pisze:

  Nie jestem zwolennikiem PIS ale szanuje i doceniam wysiłek samorządowców na rzecz lokalnej ojczyzny. Uważam że inwestycje koneckie w Sielpie, park, muzeum, komunikację podmiejską, kolej a zwłaszcza w centrum kultury wraz ze szkołą muzyczną dla której mam szczególny sentyment. To benefit dla wszystkich mieszkańców a niszczycieli tępić bez litości.

 4. M...Moje Rodzinne Miasto pisze:

  Sz. Panie Burmistrzu..
  Pańska odezwa do mieszkańców o pilnowanie porządku publicznego i mienia wybaczy Pan, ale chyba powinna być raczej skierowana do służb które opłacamy w podatkach niezłymi obecnie kwotami i których zadaniem jest patrolowanie takich miejsc jak park, gdzie się podziały dawne patrole piesze… zwłaszcza te po zmroku, po drugie
  zgodnie z informacją jaka była ze strony magistratu to park miał być monitorowany, więc o jakim my odbiorze mówimy bo ja nie wiem…?Łobuzerii, czy też przedwyborczych prowokantów, włącznie z ciemnotą i głupotą jak wszyscy wiemy nie brakuje. Powinni zatem zostać szybko ustaleni i w trybie natychmiastowym skierowani do prac przy parku i mieście, by publicznie naznaczyć ku przestrodze takie hamstwo i prostactwo. Po trzecie jest dużo niedociągnięć wykończeniowych, min. bałagan na placu przed dawnym Pałacem ślubów, brak jest wykończenia murków przy budynku wnuczętów, a w zasadzie są one w ruinie technicznej, tynk odparzył już dawno w wielu miejscach przy kapliczce jaka się tam znajduje jako fuszerka robót sprzed lat, jest też miejsce gdzie należy wyrównać ziemią nierówności na krawędzi i końcu zarazem ogrodzenia ogródka jordanowskiego w kierunku gdzie zaczyna się plac przy widowni zewnętrznej hali widowiskowej, a nierówności, a raczej brak uzupełnienia ziemią jest znacząco widoczny. To tak w ramach komentarza do opublikowanej informacji… Sądzę że publikujący ten artykuł przekaże stosowne informacje celem szybkiego usunięcia tych niedociągnięć bo są naprawdę znaczące. ..

 5. Taka Prawda pisze:

  Przywieźli 3 autokary agresywnych pisowców i zniszczyli miasto. Tyle wyszło z przyjęcia króla kaczora małego.

 6. Konecczanka pisze:

  Będziemy pilnować:) Będziemy przyjeżdżać, płacić za parkometry, które po wyborach uruchomicie i ZA DARMO po opłaceniu parkometrów:) będziemy parku pilnować.
  Ludzie zmieńcie tego burmistrza.

 7. acol pisze:

  Nie rozumiem , co jest fajnego w wieszaniu na balustradzie kłódek. Za parę lat nie będzie widać ładnej balustrady tylko zardzewiałe kłódki . Kto je będzie usuwał za parę lat?

 8. Adam pisze:

  No przecież syn milicjanta , niejaki Owsiak kazał ,
  „Robta co chceta ”
  No to robią.

 9. zzz pisze:

  adam twoje chore cytaty już nie długo pójdą w zapomnienie i zobaczymy jak będziesz piał twoja karawana już znika a my owczarki niemieckie cię pogonimy

 10. toja pisze:

  Jak tam kino burmistrzuniu , miało być otwarte podobno na koniec września??? Covid się zbliża ,może wystąpić biegunka ,wojna w Afryce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *