REKLAMA

Parki i lasy od dziś otwarte, także w powiecie koneckim! [wideo, zdjęcia]

Od dziś w życie wszedł pierwszy etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. W jego ramach m. in. w sklepach może przebywać nieco więcej osób oraz otwarto parki i lasy. Oznacza to, że już możemy się wybierać w celach rekreacyjnych do parków miejskich lub lasów w naszym powiecie!

REKLAMA

W powiecie koneckim parki miejskie funkcjonują choćby w Radoszycach, Stąporkowie, czy Fałkowie. Jednak największy jest w Końskich –„Wszystkie płotki zostały już przeniesione, można chodzić już bez problemu po parku, nie ma zakazu […] Wszystkich ograniczeń należy przestrzegać zgodnie z przepisami, czyli 2 metry odstępu między spacerującymi i maseczki” – mówi nam Anna Głębocka, sekretarz gminy Końskie.

Rząd przygotował cztery etapy znoszenia obostrzeń epidemicznych. W każdym z nich obowiązywać będą zasady zachowania szczególnej ostrożności – dwumetrowy odstęp od innych osób w przestrzeni publicznej, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej tam, gdzie to możliwe, obowiązek zakrywania ust i nosa, przestrzeganie zasad sanitarnych takich jak dezynfekcja w miejscach gromadzenia się ludzi oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych. Etapy znoszenia obostrzeń zostały podzielone na działalność gospodarczą oraz życie społeczne.

REKLAMA

W ramach pierwszego etapu, który właśnie wszedł w życie, w sklepach o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych jednocześnie mogą przebywać cztery osoby na kasę, natomiast w większych sklepach jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Z kolei w ramach luzowania obostrzeń w związku z życiem społecznym oprócz otwarcia parków i lasów zniesiono zakaz przemieszczania się w celach rekreacyjnych, w obrzędach religijnych, np. mszach może uczestniczyć jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, a osoby powyżej 13. roku życia mogą same poruszać się w miejscach publicznych.

Od dziś otwarte dla spacerowiczów są także lasy państwowe. Należy jednak pamiętać o tym, że koronawirus to nie jedyne zagrożenie, na które trzeba uważać. Kamil Kubicki, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Barycz zwraca uwagę na zagrożenie podpaleń terenów leśnych podczas panującej suszy –„Poruszając się po lesie, bo od dnia dzisiejszego możemy się przemieszczać, odwiedzać lasy, ale nie grupowo i nie w miejscach stałego uczęszczania w lasach turystycznych, trzeba bardzo uważać, żeby nie zaprószyć ognia. Niekoniecznie w samych lasach, ale też stawiając samochód w okolicy naszych wędrówek – żeby to rozgrzane auto postawione na poboczu czasem nie dokonało samozapłonu pozostałości traw” – tłumaczył nam Kamil Kubicki.

Ministerstwo Zdrowia nie podaje dokładnych dat wprowadzania w życie kolejnych etapów, będzie to jednak zależne od dynamiki nowych zachorowań. W kolejnym etapie z ograniczeniami otwarte zostaną hotele i noclegi, a w weekendy czynne będą sklepy budowlane. Będzie się można wybrać także do bibliotek, muzeów czy galerii sztuki. Trzeci etap oznaczać będzie otwarcie galerii handlowych, zakładów fryzjerskich, kosmetyczek i działalności stacjonarnej gastronomii, a także organizowane będą wydarzenia sportowe bez udziału publiczności, a dzieci z przedszkoli, żłobków oraz klas 1-3 szkół podstawowych będą miały zapewnioną opiekę. W ostatnim z dotychczas przedstawionych etapów otwarte zostaną solaria, salony masażu, siłownie, kluby fitness, kina oraz teatry.

Zachęcamy także do zapoznania się z infografiką przygotowaną przez Lasy Państwowe opisującą, jak należy zachować się w lesie podczas panującej epidemii:

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *