REKLAMA

Patriotyczny mural na budynku internatu SOSW w Baryczy [zdjęcia]

We wtorek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy miała odbyć się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy, poświęconej Ojczyźnie i 74. Górnośląskiemu Pułkowi Piechoty. Ze względu na pandemię wydarzenie to zostało przełożone. Odsłonięto natomiast patriotyczny mural na budynku internatu.

REKLAMA

Pamiątkowa tablica poświęcona Ojczyźnie i 74. Górnośląskiemu Pułkowi Piechoty została odnowiona, jednak ze względu na pandemię na jej uroczyste odsłonięcie trzeba będzie jeszcze poczekać. Organizatorzy odwołanej uroczystości pod przewodnim hasłem: „Wydźwigniem Ciebie Ojczyzno Święta na szczyt potęgi i chwały!”, starosta konecki Grzegorz Piec i dyrektor SOSW w Baryczy Jan Słuszniak deklarują przeprowadzenie jej w późniejszym terminie. Wspomniana tablica, była częścią pomnika, jaki wznieśli żołnierze kompanii szkolnej 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca w Baryczy, odbywający ćwiczenia na tutejszym poligonie. Pomnik ten Niemcy już w 1939 r. nakazali rozebrać, ale tablica ocalała. Ktoś ją wtedy ukrył pod tynkiem zabudowań obecnego internatu SOSW w Baryczy i tak przetrwała do obecnych czasów. Została odkryta pod koniec lipca tego roku, podczas prac renowacyjnych przy elewacji budynku (więcej o samej tablicy można przeczytać TUTAJ).

REKLAMA

Oprócz odnowionej tablicy na budynku internatu w Baryczy powstał patriotyczny mural wykonany przez artystę plastyka z Kielc Marcina Andruszkiewicza. Dzięki staraniom dyrektora SOSW w Baryczy Jana Słuszniaka, przy wsparciu Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa 74 Górnośląskiego pułku piechoty”, została też przygotowana wystawa poświęcona historii tej formacji zbrojnej.

Zdjęcia (archiwum starostwa):

REKLAMA

One thought on “Patriotyczny mural na budynku internatu SOSW w Baryczy [zdjęcia]

  1. kx pisze:

    Czy ten”mural” jest zmywalny bo pasuje jak nie powiem co.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *