REKLAMA

Perypetie drogowe w Bulianowie [wideo, zdjęcia]

Przyzwyczailiśmy się do oglądania dróg w złym stanie, ale nie przyzwyczailiśmy się do aż tak wielkich dziur, błota i unoszącego się w powietrzu pyłu.

REKLAMA

Mowa o drodze w Bulianowie (Gmina Fałków), którą pokazać chcieli nam mieszkańcy tej miejscowości. Jej stan jest faktycznie zły, a dużą trudnością jest też oddalony o 1,5 kilometra od zabudowań przystanek dla busów i autobusów znajdujący się w Pląskowicach. W Bulianowie są mieszkańcy, a wśród nich dzieci, które tę drogę muszą pokonywać codziennie pieszo brodząc we wspomnianym błocie. Wbrew temu co może wydawać się osobom zamieszkującym inne miejscowości w Gminie Fałków – Bulianów to wieś, która wciąż jest żywa. Na co dzień zamieszkałych jest tam kilkanaście domów, w sezonie letnim kilkadziesiąt. Poza drogą jest tam naprawdę pięknie, odczuć da się wczasowy klimat.

Na opisywaną drogę i do nieszczęśliwej wioski zawezwali nas chcący pozostać anonimowi mieszkańcy. Twierdzą oni, że od lat próbują wyprosić władze gminy o remont tego odcinka. Bezskutecznie. Z przekazanych nam dokumentów wynika, że zwracają się oni do wójta Henryka Koniecznego z prośbą o renowacje przynajmniej od lutego 2014 roku. Wtedy to wszyscy zamieszkujący wioskę, a także ówczesny sołtys Pląskowic podpisali wystosowaną prośbę. Czytamy w niej:

REKLAMA

Dostawcy towarów odmawiają kursów do naszej wsi bojąc się, że uszkodzą swoje samochody. Po opadach występuje błoto, a gdy jest sucho wszędzie jest pełno kurzu i pyłu […] Domy stojące przy drodze giną w tumanach kurzu, który jest niebezpieczny, ogranicza widoczność a okna domów są ciągle brudne […] Zwracamy się z prośbą o przebudowę drogi w naszej wsi.

Podczas spotkania z nami jedna z kobiet zamieszkujących Bulianów opowiedziała nam, iż kiedyś do wsi ze względu na stan drogi nie chciała wjechać karetka. Kierowca ugiął się tylko dlatego, że był to środek nocy i nie chciał zostawiać potrzebującej samej sobie.

Droga w Bulianowie 05

Mieszkańcy twierdzą, że na cytowane przez nas pismo nie otrzymali odpowiedzi. Ich kolejnym krokiem było powiadomienie Rady Gminy. Jej ówczesny przewodniczący Mieczysław Szymczyk odpisał, ze stan drogi jest znany, ale nie ma pieniędzy na jej renowacje. Natomiast zostanie ona tylko utwardzona. I do takich czynności faktycznie dochodziło niemal każdego roku. To jednak nie satysfakcjonowało osadników Bulianowa. Swoje skargi pisali dalej, a Gmina odpowiadała, iż nie posiada środków. W piśmie z 17-go marca 2015 roku czytamy:

[…]Urząd Gminy nie dysponuje środkami finansowymi na realizację w/w zadania. Możemy jedynie zapewnić, że w okresie wiosenno-letnim 2015 r. będzie wykonany remont cząstkowy kruszywem kamiennym nawierzchni[…]

Tym razem i my postanowiliśmy zapytać o plany władz Gminy Fałków dotyczące tego odcinka drogi. Dowiedzieliśmy się, że w najbliższych tygodniach nawierzchnia po raz kolejny zostanie utwardzona. Jednak jest też nadzieja na większy remont. Wojciech Domański, inspektor do spraw infrastruktury poinformował nas, że 11-go stycznia tego roku został złożony wniosek w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich o dotację na remont drogi w Bulianowie. Z PROW-u można dostać na takie cele nawet równowartość miliona euro. Jeśli te pieniądze zostaną Gminie Fałków przyznane to mieszkańcy wioski w końcu doczekają się swojej upragnionej drogi.

Zdjęcia:

Bulianów

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *