REKLAMA

Piechurzy uczcili Święto Niepodległości i podsumowali sezon [wideo, zdjęcia]

To był niezwykle ważny weekend dla koneckiego PTTK-u i piechurów z całego województwa Świętokrzyskiego. W Końskich odbył się XX Marsz Niepodległości i rozdano statuetki Superpiechura.

REKLAMA

Marsz Niepodległości odbył się po raz dwudziesty. To inicjatywa dwóch klubów Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego – z Końskich oraz z Żarnowa. O jego początkach opowiedział na prezes naszego PTTK-u Wojciech Pasek.
„Odwiedził mnie p. Włodzimierz Szafiński, działacz PTTK-u. Zjechał akurat na ziemię konecką i żarnowską z Łęczycy. Porozmawialiśmy chwilę i doszliśmy do wniosku, że trzeba w jakiś sposób uczcić moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Wymyśliliśmy więc Rajd Niepodległości. Dwadzieścia lat temu odbyła się pierwsza edycja i tak wspólnie ją realizujemy do dnia dzisiejszego.” – opowiada Pasek.

Każdego roku trasa rajdu była inna. Tym razem piechurzy mieli do przebycia 14 kilometrów przez Końskie, Rogów, i Młynek Nieświński. Meta usytuowana była w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich. Każdorazowo zwieńczeniem rajdu jest akcent patriotyczny przygotowany przez młodzież ze szkoły, w której znajduje się finisz. Tym razem część artystyczną na zwieńczenie wędrówki przygotowały uczennice Gimnazjum nr 1.

REKLAMA
Superpiechurzy w komplecie

Superpiechurzy w komplecie

Łącznie w rajdzie udział wzięło około 350 piechurów. Były to osoby między innymi z Łodzi, Warszawy, Kielc, a bardzo liczne grupy wędrowców to mieszkańcy z regionu koneckiego i żarnowskiego.

Oprócz rajdu w sobotę miała też miejsce gala podsumowująca sezon turystyczny w Świętokrzyskiem. Jej gośćmi byli między innymi: Jacek Kowalczyk – dyrektor departamentu zajmującego się turystyką w Urzędzie Marszałkowskim, członkini Zarządu Województwa – Agata Binkowska, członkini Zarządu Powiatu Koneckiego – Dorota Duda oraz wiceburmistrzowie Końskich – Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński. Podczas gali statuetkę „Superpiechura” otrzymało dokładnie 55 osób. – „Cały cykl imprez związany z Superpiechurem Świętokrzyskim to w tym roku osiem imprez turystyki wytrzymałościowej, pieszej połączonych we wspólną klamrę. Jeśli odpowiednie osoby pokonają podczas nich 290 kilometrów to odbierają zasłużony, zapracowany tytuł honorowy – <<Superpiechur Świętokrzyski>>.” – tłumaczył nam Wojciech Pasek.

Listę wszystkich Superpiechurów znajdą Państwo poniżej, a w sobotę specjalnym grawertonami wyróżniono również najwybitniejszych turystów województwa. To znaczy tych, którzy przez 10 lat pod rząd zdobywali statuetkę „Superpiechura”. Wśród najwytrwalszych znaleźli się:  Jan Brzoza z Kielc, Henryk Cygan z Olsztyna, Bogdan Dusza z Kielc, Zdzisław Kowalski z Kielc, Wiesław Ludwinek z Kielc, Anna Męcina z Końskich, Andrzej Nowak z Opoczna oraz Wojciech Pasek z Końskich.

Listę „Superpiechurów” znajdą Państwo klikając TUTAJ.

Zdjęcia:

Rajd Niepodległości

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *