REKLAMA

Piękne święto nauczycieli z gminy Końskie w Nieświniu. Z obawami w tle [wideo, zdjęcia]

We wtorek w Zespole Placówek Oświatowych w Nieświniu miały miejsce obchody Święta Komisji Edukacji Narodowej organizowane przez gminę Końskie. Nie zabrakło nagród, życzeń, kwiatów i pięknych występów artystycznych. Pojawiły się także obawy o przyszłość w związku z zapowiadanymi przez rząd zmianami w systemie pracy i wynagradzania pedagogów. 

REKLAMA

Uroczystość w Nieświniu rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Po powitaniu gości przyszedł czas na blok przemówień. Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Jasinski, zastępca burmistrza Końskich odpowiedzialny za oświatę. Złożył on życzenia od siebie, władz gminy oraz nieobecnego burmistrza Obratańskiego:

„W miniony latach domeną była obecność p. burmistrza Krzysztofa Obratańskiego i to, że kierował pozdrowienia i życzenia do wszystkich uczestników tego święta. W dniu dzisiejszym tego nie może zrobić osobiście. Względy zdrowotne nie pozwoliły mu na uczestniczenie w tej uroczystości. Myślę jednak, że wszyscy jak tu jesteśmy będziemy wyrazicielem tych życzeń, a przede wszystkim pozdrowień dla wszystkich Państwa. Udało mi się skontaktować z panem burmistrzem i przekazuje serdeczne życzenia i pozdrowienia dla wszystkich Państwa” – przemawiał wiceburmistrz Końskich.

REKLAMA

Jasiński mówił o tym, że pandemia nie wpłynęła dobrze na system, ale zdaniem włodarzy gminy Końskie nauczyciele z regionu świetnie poradzili sobie z tym nowym wyzwaniem, które wiązało się choćby z nauką zdalną oraz hybrydową.

Wiceburmistrz dziękował pedagogom za służbę, ale i zapowiadał, że w związku z szykowanymi przez rząd zmianami mogą dla społeczności szkolnej nastąpić chude lata„Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Państwu za to rzetelne, nie zawsze efektywne kształcenie. Za Waszą pracę, która nie zawsze odpowiadała standardom wymagań, ale była wymiarem chwili i wymiarem tej sytuacji, w której znaleźliśmy się wszyscy. […] Mam wątpliwości co do tego czy ten kolejny etap pandemii, którego prawdopodobnie doświadczymy nie uderzy nas równie mocno jak trwająca pandemia. To zapowiedzi przedstawicieli rządu, Ministerstwa Edukacji Narodowej, którzy przekazują nam informacje dotyczące podniesienia pensum godzin, dotyczące zwiększenia o osiem godzin tego wymiaru, który nauczyciel powinien zrealizować na dzień szkoły przy wzroście wynagrodzenia, likwidacji artykułu 30. Czy te zapowiedzi nie doprowadzą do równie poważnych skutków funkcjonowania szkół? I tych nieprawidłowości, które mogą jeszcze mocniej oddziaływać na środowisko edukacyjne? Obawiam się, że tak może być. Może tak być choćby w wymiarze personalnym, skutkiem czego mogą być zwolnienia nauczycieli. Czy przetrwamy tę sytuację? Obawiam się, że będzie bardzo ciężko. Niezależnie od tej sytuacji, która może się pojawić to kolejnym elementem bardzo mocno ingerującym w funkcjonowanie samorządu są zapowiedzi podwyżek. O ile nie ma tutaj nic negatywnego co sprawia, że sytuacja ekonomiczna nauczyciela się zmieni to wszystko wskazuje na to, że rykoszetem dostanie samorząd. Podwyżki płac, podwyżki wynagrodzeń nauczycieli to również podwyżki wynagrodzeń nauczycieli przedszkolnych, a to świadczenie jest udziałem samorządów. Czy tak powinno być? Jestem przekonany, że tak nie powinno być. Cieszy mnie, że zarówno ZNP, jak i Solidarność stanęły w jednym szeregu po stronie nauczyciela. Po stronie nauczyciela, który niejednokrotnie pokazuje, że w każdej sytuacji – niezależnie od pandemii, wyników wyborów, swojego statustu – stoi obok ucznia i przekazuje mu wszystko to co najlepsze: swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenia” 

Jasiński dodał także, że gmina Końskie otrzymuje około 26 milionów złotych subwencji z rządu na oświatę, tymczasem sama dokłada prawie 33 miliony złotych na utrzymanie szkół i przedszkoli. Po zmianach zapowiadanych przez rząd te dysproporcje miałyby się jeszcze bardziej zwiększyć.

Najlepsze życzenia pedagogom przekazał także Piotr Słoka, przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich:

„Chciałbym wam życzyć Wszystkiego najlepszego w dniu Waszego święta. Przede wszystkim zdrowia, bo jest najważniejsze i ostatnie lata pokazały jak ważne jest by realizować swoje marzenia i cele. Chciałem Wam podziękować za ten okres trudnych ostatnich dwóch lat pandemii, gdzie nauka się musiała odbywać często zdalnie. Ktoś powie, że to fajne, bo do szkoły nie trzeba było chodzić. Niektórzy mogli postrzegać, że nauczycieli mogło to mniej pracy kosztować, ale to nie było tak. Sami dobrze wiecie ile trzeba było pracy by się przygotować do tych zajęć. Dziękuję za ten trud. Mogę Was zapewnić, że w gminie radni, burmistrzowie, kolejne rady  nigdy nie oszczędzały na dzieciach i na szkole. Mogę Wam obiecać, że na szkołach, edukacji i dzieciach nigdy nie będziemy oszczędzać. Jeżeli będziemy szukać oszczędności to gdzieś indziej, a nie na nauczaniu” – przemawiał Słoka.

Głos zabrała również szefowa koneckiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Karolina Orłowska-Carmenate:

„Ogromnie się cieszę, że po tak bardzo długim czasie możemy wspólnie świętować Dzień Edukacji Narodowej. Przyszłam by z Wami świętować i chociaż widzę podobnie jak p. burmistrz ogromne czarne chmury na horyzoncie to nie chcę dziś o tym rozmawiać, a złożyć Wam najlepsze życzenia w imieniu swoim i Związku Nauczycielstwa Polskiego w Końskich” – mówiła przedstawicielka ZNP.

Gminny Dzień Edukacji Narodowej uświetniły występy artystyczne. Na scenie prezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Nieświniu oraz przedszkolaki z tamtejszej placówki. Wybrzmiały piosenki, wiersze. Pojawiły się skecze kabaretowe, a nawet taniec. Pięknie zaśpiewał choćby szkolny chór „Wiolinki”. Część artystyczna wydarzenia naprawdę mogła się podobać.

Nauczycielom za trud pracy dziękowali nie tylko włodarze, ale i przedstawiciele Rady Rodziców z Nieświnia. W końcu nie zabrakło także nagród od burmistrza miasta gminy Końskie dla nauczycieli oraz dyrektorów. Wręczono aż 38 takich gratyfikacji, a pełną listę nagrodzonych znajdziecie poniżej.

Pięć nauczyciele ze szkół z terenu gminy otrzymało także awans zawodowy, jednocześnie składając podczas uroczystości specjalne ślubowanie.

Wykaz nauczycieli, którzy otrzymali Nagrody Burmistrza 2021:

Lp. Imię i nazwisko, Nazwa szkoły/placówki
1. Teresa Cygankiewicz Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich
2. Beata Kowalczyk Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich
3. Ewelina Malasińska Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich
4. Halina Mika Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich
5. Aneta Orman Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich
6. Ewa Sadorska Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich
7. Elżbieta Jakubowska Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich
8. Elżbieta Sosnowska Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich
9. Maria Tkaczyk Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich
10. Robert Misztal Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich
11. Ireneusz Sęga Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich
12. Aleksandra Kędzierska Szkoła Podstawowa w Bedlnie
13. Iwona Kasielska Szkoła Podstawowa w Dziebałtowie
14. Ewa Gulak Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie
15. Marzena Jańczyk Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach
16. Justyna Kołodziejczyk Zespół Placówek Oświatowych w Nieświniu
17. Edyta Stępień Zespół Placówek Oświatowych w Pomykowie
18. Maria Gilewska Zespół Placówek Oświatowych w Pomykowie
19. Katarzyna Kozerawska Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie
20. Wioletta Młodawska Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie
21. Justyna Soja – Sadowska Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli
22. Maria Sułek Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli
23. Anna Milczarz Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli
24. Marzena Piwowarczyk Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli
25. Agnieszka Kalinowska Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli
26. Gabriela Adamska Zespół Przedszkolny nr 1 w Końskich
27. Danuta Kaźmierczyk Zespół Przedszkolny nr 1 w Końskich
28. Wioleta Grabarczyk Przedszkole nr 6 w Końskich

Dyrektorzy: 
29. Jarosław Drzazga Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich
30. Beata Zbróg Szkoła Podstawowa w Dziebałtowie
31. Paweł Milcarek Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie
32. Barbara Makuch Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach
33. Halina Wachowicz Zespół Placówek Oświatowych w Pomykowie
34. Czesław Staciwa Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli
35. Agata Zielińska Zespół Placówek Oświatowych w Nieświniu
36. Elżbieta Drozd Zespół Przedszkolny nr 1 w Końskich
37. Karolina Michalska Przedszkole nr 2 w Końskich
38. Monika Gilewska Przedszkole nr 3 w Końskich

Nauczyciele mianowani:
Anna Dzierzgwa Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie
Katarzyna Wilczyńska Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich
Katarzyna Świercz Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich
Renata Wołowiec Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich
Gabriela Adamska Zespół Przedszkolny nr 1 w Końskich

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *