REKLAMA

Piękne święto ponad 40 par. Złote Gody w gminie Radoszyce [wideo, zdjęcia]

Msza święta z udziałem biskupa radomskiego Marka Solarczyka, podniosła uroczystość, smaczny tort, gromkie sto lat i piękne występy artystyczne. Tak w skrócie wyglądała uroczystość Złotych Godów w gminie Radoszyce. Nagrodzono 43 pary, który są w związku małżeńskim od 50 lat lub dłużej oraz dwoje wdowców, których partnerzy zmarli w ostatnim czasie. 

REKLAMA

Takie święto w gminie Radoszyce można było zorganizować po dwuletniej przerwie wywołanej pandemią koronawirusa. Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach, którą celebrowali wspólnie miejscowy proboszcz ksiądz Marek Bartosiński oraz biskup radomski Marek Solarczyk. Następnie jubilaci, ich goście, a także przedstawiciele gminy Radoszyce udali się do sali konferencyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Tam wszystkich przywitał prowadzący wydarzenie Sławomir Staciwa oraz burmistrz Michał Pękala  –„Wszyscy kochani jesteście młodzi, wszyscy macie po 18 lat. Dostojni jubilaci bardzo się cieszę, że przyjęliście moje zaproszenie. Minęło ponad pół wieku, gdy pełni ufności i gorących serc związaliście się węzłem małżeńskim. Przyrzekając sobie nawzajem miłość i przysięgi tej dostojni jubilaci dotrzymaliście do dzisiejszego dnia” – przemawiał burmistrz Pękala.

Foto: Przemysław Kowalewski/Grupa Efekt

Włodarz złożył też wszystkim obecnym najlepsze życzenia –„Dziękujemy Państwu za świadectwo godności w trudnych chwilach życiowych, za trudne przeżycie tak pięknej, wspólnej drogi. Za łzy i radości dziękujemy Państwu. Szanowni Jubilaci niech nadarzające się dni, miesiące i lata będą dla Was pełne optymizmu i radości. Niech upłyną w spokoju, w otaczającej Was kochanej rodzinie. Niech dopisuje Państwu zdrowie na dalsze życie trwania we wzajemnej miłości, szczęściu i zaufaniu”  – życzył włodarz.

REKLAMA

Następnie burmistrz wspólnie z kierownikiem miejscowego Urzędu Stanu Cywilnego Małgorzatą Michalską wręczał wszystkim jubilatom specjalne medale od Prezydenta RP, a także piękne kwiaty. Z kolei listy od Poseł na Sejm RP Agaty Wojtyszek przekazywała jej pełnomocnik Krystyna Lewandowska. Listę jubilatów znajdziecie poniżej:

1. Marianna i Bronisław Biskupowie
2. Danuta i Eugeniusz Wilczyńscy
3. Janina i Eugeniusz Brodzikowie
4. Teresa i Jan Cuprowie
5. Danuta i Stanisław Kuletowie
6. Katarzyna i Ryszard Ścisłowiczowie
7. Józefa i Wojciech Golańscy
8. Zofia i Aleksy Smołuchowie
9. Janina i Czesław Solowscy
10. Janina i Zygmunt Usnarscy
11. Anna i Kazimierz Dorobkowie
12. Janina i Tadeusz Gębkowie
13. Teresa i Józef Pawłowscy (pani Teresa zmarła na niewiele przed uroczystością)
14. Krystyna i Zenon Aniołowie
15. Marianna i Stefan Cuprowie
16. Genowefa i Jerzy Nowiccy
17. Alina i Antoni Janusowie
18. Stanisława i Bogdan Cieślarscy
19. Marianna i Jan Mazurowie
20. Danuta i Czesław Zielińscy
21. Genowefa i Sylwester Filipowiczowie
22. Teodora i Leonard Wojciechowscy (pan Leonard zmarł na niewiele przed uroczystością)
23. Marianna i Czesław Mazurowie
24. Elżbieta i Stanisław Tomscy
25. Marianna i Edward Serkowie
26. Alfreda i Józef Baranowie
27. Elżbieta i Józef Basiakowie
28. Marianna i Zbigniew Brzóskowie
29. Kazimiera i Stanisław Adamscy
30. Urszula i Krzysztof Chwaścińscy
31. Krystyna i Zygmunt Basiakowie
32. Zofia i Marian Zielińscy
33. Zofia i Andrzej Zimińscy
34. Barbara i Julian Sołtysowie
35. Władysława i Stanisław Hendelowie
36. Elżbieta i Edward Spasińscy
37. Józefa i Jan Basiakowie
38. Stanisława i Andrzej Kruszynowie
39. Aleksandra i Stanisław Misztalowie
40. Wanda i Jan Popielowie
41. Krystyna i Stanisław Pacakowie
42. Krystyna i Zenon Bednarczykowie
43. Anna i Stanisław Skrobiszowie
44. Janina i Czesław Fabiccy
45. Sabina i Józef Wawrzeńczykowie

Józefa Golańska dziękowała w imieniu nagrodzonych –„Dziękuję władzom lokalnym, panu burmistrzowi, władzom kościelnym też, które tak pięknie udoskonaliły nasze święto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego święta”.

Nam z kolei pani Józefa oraz jej mąż Wojciech opowiedzieli o wspólnych latach i zdradzili receptą na tak długie życie małżeńskie w miłości i szczęściu –„Szczęśliwie nam to minęło. Mamy troje dzieci, które pracują, mamy sześcioro wnucząt i jedną prawnusię  już, która ma pół roku. Pobraliśmy się 14 czerwca 1969 roku. To już 53 lata, ale ponieważ wybuchła pandemia to dopiero teraz nas objęło to święto. Jak to zrobić by tyle przeżyć? Przede wszystkim zaufanie, tolerancja i miłość. To najważniejsze by ufać sobie i kochać się… 40 lat byłem pod pantoflem i to pomogło. Razem pracowaliśmy, byliśmy nauczycielami, uczyliśmy polskiego i matematyki tutaj w naszej szkole. Było szczęśliwie, zgodnie. Oczywiście były i problemy, ale życie przeszło jakoś tak… bajkowo” – mówili nam szczęśliwi jubilaci.

Złote Gody występami artystycznymi uświetniły wokalistki: Bożena Zielińska, Wiktoria Mazur oraz Diana Verkhnianska z Ukrainy. Ta ostatnia była specjalnym gościem, przedstawiła ona miłosne oraz patriotyczne piosenki znane i lubiane u naszych wschodnich sąsiadów.

Zdjęcia (własne, Przemysław Kowalewski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *