REKLAMA

Pielgrzymi z Końskich wyruszyli na pątniczy szlak [wideo, zdjęcia]

Około 250 pielgrzymów ze wszystkich parafii gminy Końskie oraz 300 ze Skarżyska i okolic w środę rano wyruszyło z Końskich na szlak, którego celem będzie Maryja Królowa Polski na Jasnej Górze. Rozpoczęli oni swój udział w 40. Pielgrzymce Diecezji Radomskiej do Częstochowy.

REKLAMA

„Dosyć liczne są w tym roku grupy. Nasza szóstka ze św. Mikołaja liczy już około 60 osób i ciągle pytają ludzie o zapisy, w parafii Chrystusa Odkupiciela około 80 osób i też tendencja wzrostowa. U Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która łączy się z Kazanowem jeszcze nie wiemy. Jak dojdziemy do Kazanowa dołączą pątnicy z Kazanowa i okaże się jak liczna będzie ta grupa. […] Popatrzeć wystarczy na zebranych: to pokazuje jak bardzo uniwersalny jest przekaz pielgrzymki, jak bardzo to uniwersalna forma rekolekcji. Nie każdy odnajdzie się w scholi, czy w ministrantach, ale już na pielgrzymce każdy się odnajdzie. Mamy tu najmłodszych i osoby w podeszłym wieku. Są osoby mające ułożone życie po chrześcijańsku i tacy, którzy mają je nieco połamane i trudne. Każdy znajduje coś dla siebie w pielgrzymowaniu i to jest piękne. To siła pielgrzymek, że one potrafią jednoczyć ludzi z przeróżnych środowisk, w przeróżnym wieku i każdy znajduje coś dla siebie. Czego nam życzyć tuż przed wyjściem? Niegasnącej wiary i siły nie tylko do tego by przejść tę drogę, co też jest trudne, ale by w sercu przejść choć mały odcinek do Pana Boga, by być do niego bliżej.” – opowiedział nam ks. Łukasz Białas,  wikariusz w parafii św. Mikołaja, opiekun koneckiej kolumny.

REKLAMA

W środowy poranek Końskie stały się pielgrzymkowym centrum, bo oprócz kolumny złożonej z wiernych z Końskich, Skarżyska i Suchedniowa wychodziły od nas także pielgrzymki z Przysuchy i okolic. Wszyscy pątnicy już o godzinie 7:00 mogli wziąć udział w uroczystej mszy świętej, którą odprawił ksiądz biskup Henryk Tomasik.  Około godziny 9:00 grupy wyruszyły już na szlak. Nim jednak to się stało my podpytaliśmy wiernych z Końskich, Suchedniowa i Bliżyna o ich motywy do uczestniczenia w pielgrzymce, a także role jakie pełnią w grupie. Na nasze pytania odpowiadali: Wojtek, Julia, Artur, Witold oraz Maciej. Ich wypowiedzi znajdziecie w materiale wideo.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *