REKLAMA

Pieniądze na gospodarkę wodną. W Końskich podpisano umowy [wideo, zdjęcia]

W środę w sali widowiskowej Koneckiego Centrum Kultury przedstawiciele samorządów oraz ochotniczych Straży Pożarnych podpisywali umowy na dotacje do budowy oraz modernizacji zbiorników wodnych, a także do zakupu wozów strażackich. Spore środki popłynęły do jednostek z Konecczyzny. 

REKLAMA

„Będziemy tutaj podpisywać umowy na dwa rodzaje projektów – jeden z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na małe zbiorniki wodne, do 5000 m2, nie głębsze niż 3 m. One będą dofinansowane z tego programu” – mówił nam Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

W rolę gospodarza wcielił się burmistrz Końskich  Krzysztof Obratański -„Mamy ten przywilej, że spotykamy się poza stolicą województwa i myślę, że to jest fajna rzecz, bo bliżej swoich miejsc zamieszkania, bliżej swoich gmin możemy te umowy podpisać. Tu na stole są umowy, tu są zupełnie niezłe, spore pieniądze i mam nadzieję, że wykorzystamy je”  – przemawiał włodarz.

REKLAMA

W sumie na zbiorniki wodne w województwie dotacje dostały 23 gminy, a ich łączna wartość to 17 milionów złotych. Z naszego regionu największe środki otrzymała gmina Ruda Maleniecka – przebuduje ona pięć zbiorników wodnych w miejscowościach Lipa, Szkucin, Wyszyna Machorowska, Koliszowy oraz Kołoniec.

Stąporków otrzymał dofinansowanie na modernizację zbiornika w Adamku  –„To również usprawni funkcjonowanie straży, ale i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i gminy Stąporków. To pierwszy taki zbiornik w tym roku, który będziemy modernizować, ale nie ostatni. Przed nami plany na budowę kolejnych zbiorników, ale i na modernizację ich na terenie gminy Stąporków” – mówi nam burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska.

Gmina Końskie podczas uroczystości otrzymała pieniądze na roboty przy zbiornikach w Sworzycach i Przybyszowach. Gmina Słupia Konecka zmodernizuje zbiornik w Pijanowie  –„Dla naszej gminy ma to ogromne znaczenie, ponieważ jest to gmina typowo rolnicza. Na pewno zapobiegać będzie to skutkom suszy, która czasem występuje w naszym terenie i będzie oddziaływała na rolnictwo i wzbogacała kulturę gleby. Na pewno będzie to bardzo pomocny zbiornik, bo ubytki wody są bardzo różne. Wreszcie będziemy mogli z tego skorzystać i utworzyć taki zbiornik retencyjny” – tłumaczy Robert Wielgopolan, wójt gminy Słupia Konecka.

Każdy zbiornik to około 500 tysięcy złotych dofinansowania dla samorządu.

Korzystając z okazji marszałek Bętkowski podpisał w Końskich także umowy na dofinansowania do zakupów wozów bojowych dla jednostek OSP z naszego regionu. Nowe wozy dzięki tym dotacjom trafiły lub za chwilę trafią między innymi do jednostek OSP: Ruda Maleniecka Czermno, Fałków, Niekłań, Miedzierza, Końskie, Radoszyce.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *