REKLAMA

Pierwsze busy Związku Gmin już kursują! [wideo, zdjęcia]

Jakiś czas temu sześć gmin, poprzez Staropolski Związek Miast i Gmin, złożyło wniosek o rządowe dofinansowanie na uruchomienie połączeń komunikacji publicznej, który został pozytywnie rozpatrzony. We wtorek wystartowały linie 1, 2 i 6, a pozostałe ruszą już za dwa tygodnie. Dokładne rozkłady jazdy realizowanych kursów znajdą Państwo TUTAJ.

REKLAMA

Powodem złożenia wniosku było widoczne niezadowolenie z siatki połączeń, jaka funkcjonowała dotychczas – „Walczę już o busy trzy lata. Są u nas już przystanki zatwierdzone przez Urząd Marszałkowski. Dzieci chodzą ponad dwa kilometry do autobusów, co jeżdżą do szkoły do Końskich. Jest to dla nich bardzo duża krzywda, bo czy deszcz, czy śnieg, nasze dzieci chodzą piechotą nawet do trzech kilometrów. Mamy XXI wiek i trochę też szkoda tych dzieci. Busy są bardzo potrzebne, nie tylko w godzinach szkolnych, bo nie każdy ma samochód we wsi, żeby dojechać na przykład do lekarza. Jestem za tym, żeby busy kursowały cały czas” – komentuje Zofia Kuterska, sołtys Lewoszowa.

REKLAMA

Kwota, którą związek otrzymał na rozwój przewozów autobusowych wyniosła aż 700 tysięcy złotych, natomiast przewoźnikami zostały firmy Zaleśny Transport oraz przedsiębiorstwo Eko-Stamar (szczegóły TUTAJ) – „Rozpoczynamy transport autobusowy. Bardzo dziękujemy jeszcze raz panu wojewodzie za dotacje ze Staropolskiego Związku. bardzo dziękuję wszystkim kolegom ze Staropolskiego Związku, którzy tworzą Staropolski Związek Miast i Gminy powiatu koneckiego. To poprzez naszych mieszkańców zostaliśmy zmobilizowani do tego, żeby napisać ten trudny wniosek. Realizujemy dziś pierwszą trasę Kłucko – Radoszyce i z powrotem. Niebawem ruszą następne, oczywiście na terenie naszej gminy, natomiast trasy pozostałe też ruszyły. Ruszyła trasa w Końskich. Mam nadzieję, że transport autobusowy na stałe zagości w naszych gminach Staropolskiego Związku Miast i Gmin” – mówi Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Łącznie zorganizowanych zostało osiem połączeń, a obecnie działają już linie: Gustawów – Końskie – Gustawów, Wąsosz – Końskie – Wąsosz oraz Kłucko – Radoszyce – Kłucko. Z informacji przekazanych przez Staropolski Związek Miast i Gmin, pozostałe pięć, czyli: Fałków – Radoszyce – Fałków, Gruszka – Końskie – Gruszka, Pakuły – Końskie – Pakuły, Ruda Pilczycka – Radoszyce – Ruda Pilczycka i Mnin – Radoszyce – Mnin, zostaną uruchomione na przestrzeni dwóch kolejnych tygodni.

Komunikacja prowadzona będzie standardowym taborem danego przedsiębiorcy.

Włodarze gmin wchodzących w skład związku bardzo cieszą się z możliwości uruchomienia nowych połączeń autobusowych i mają nadzieję, że przysłużą się one mieszkańcom oraz ułatwią dostęp do poszczególnych miejsc i placówek, na przykład szpitala, czy urzędu.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *