REKLAMA

Pierwsze koperty życia w Radoszycach już rozdane [zdjęcia]

To inicjatywa o której pisaliśmy już wielokrotnie. Z Gminy Gogolin do naszego powiatu koperty życia przywiózł Marcin Pytlos i udało mu się zainteresować nimi naszych włodarzy.

REKLAMA
Koperty Życia w Radoszycach 1

Marcin Pytlos z pierwszymi posiadaczkami „kopert życia” w naszym powiecie.

Wczoraj podczas sesji Rady Gminy Radoszyce nastąpiło uroczyste wręczenie kopert pierwszym seniorkom. –„Miało to mieć wyraz symboliczny. Zakupiliśmy już 350 kopert, rozprowadzamy je za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także Ośrodka Zdrowia. Jeśli tylko one się rozejdą dodrukujemy następne. Żaden senior, czy osoba potrzebująca nie zostanie bez tego typu wsparcia. Zachęcam wszystkich by pytali o koperty właśnie w Przychodni oraz GOPS-ie”  – opowiedział nam wójt Michał Pękala.

Koperta Życia to inicjatywa mająca ułatwić pracę ratownikom medycznym. Jest to plastikowa osłona na kartę z wszelkimi informacjami na temat zdrowia (dołączaną w komplecie). W takie informatory powinny zostać wpisane najważniejsze informacje na temat potencjalnego pacjenta: przebyte choroby, grupa krwi, zażywane leki itd.

REKLAMA

Kartę zamkniętą w kopercie należy schować w lodówce. – „Właśnie w lodówce, ponieważ uznano że to sprzęt który każdy ma w domu. Natomiast na lodówce należy nakleić naklejkę z napisem – tu znajduje się koperta życia.” – tłumaczy Marcin Pytlos, z  zawodu ratownik medyczny.  Chodzi o to by w trakcie akcji ratunkowej ratownicy momentalnie znaleźli wszystkie najpotrzebniejsze informację. –„Bardzo często jest tak, że jedziemy do osoby samotnej albo np. jej małżonek nie jest w stanie nam udzielić informacji. Wtedy koperta może komuś naprawdę uratować życie.” – opowiada Pytlos.

By jednak „koperty życia” spełniały swoją rolę muszą być one prawidłowo wypełnione. –„U nas zdecydowaliśmy się na to, że każdą kopertę wypełniać będzie lekarz. To chyba rozwiązanie najodpowiedniejsze dla każdego – zarówno ratowników medycznych, jak i samych potrzebujących. W takim wypadku nie ma bowiem miejsca na błędy.” – mówił nam wójt Michał Pękala.

Na wprowadzenie „kopert życia” zdecydowała się też Gmina Końskie o czym pisaliśmy TUTAJ.  Natomiast materiał szerzej tłumaczący działanie tej inicjatywy oraz samego gadżetu znajdą Państwo TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *