REKLAMA

Pierwszy dzwonek zabrzmiał w koneckich szkołach! [wideo, zdjęcia]

Tysiące uczniów w powiecie koneckim powróciło do szkolnych murów. Z naszą kamerą odwiedziliśmy kilka szkół. Największe zmiany zastaliśmy w Szkole Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego w Kazanowie, gdzie dobudowano dużą część szkoły. Z kolei najliczniej uczniowie przybyli do koneckich szkół średnich, gdzie właśnie wystartował rok szkolny z podwójnym rocznikiem. 

REKLAMA

W wielu placówkach uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego powiązano ze wspomnieniem tego, co działo się w 1939 roku. 1 września obchodziliśmy 80. rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej, a dyrektorzy zwracali uwagę uczniów na to, że o tej tragicznej dla naszego narodu dacie zawsze trzeba pamiętać. Na wstępie w szkołach odgrywano hymn państwowy lub hymn szkoły. Ten drugi wybrzmiał między innymi w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich.

W Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich zaśpiewano hymn szkoły.

W gminie Końskie nowy rok szkolny rozpoczęło 2317 uczniów, w tym po raz pierwszy szkolne mury przekroczyło 269 pierwszaków. W przedszkolach na terenie gminy Końskie zameldowało się dziś 1128 dzieci. Największe zmiany przez okres wakacyjny przeszła Szkoła Podstawowa w Kazanowie. Tam dobudowano dużą część szkolnego budynku, a w niej ulokowano gabinet dyrektora oraz dwie obszerne klasopracownie. Remonty przeszły także inne pomieszczenia – między innymi łazienki, szatnia i korytarze –„To szkoła, którą kiedyś kończyłem i mam do niej szczególny stosunek. Jednak nie to spowodowało decyzję inwestycyjną. Rada Miejska na mój wniosek taką decyzję podjęła, bo powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej oznaczał pewne perturbacje. Wprawdzie ten budynek kiedyś mieścił ośmioklasową szkołę podstawową, ale w zupełnie innych czasach. Wtedy nie było przedszkola, a toalety były w osobnym budyneczku, do którego dobiegało się niezależnie od tego jaka była pogoda. Dzisiaj wykonaliśmy nadbudówkę nad dawną salą gimnastyczną co pozwoliło zwiększyć ilość sal lekcyjnych, inaczej trochę rozłożyć pomieszczenia funkcjonujące w szkole, bo i gabinet dyrektora i pokoje administracyjne zyskały na przestronności, a już nie mówię o toaletach. W porównaniu z tym co było wcześniej to teraz jednak jest XXI wiek” – mówił nam tuż po rozpoczęciu roku szkolnego Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

Z kolei dyrektor placówki Paweł Milcarek nie ukrywał ogromnej wdzięczności za zmiany, które nastąpiły lub za chwilę nastąpią w jego obiekcie –„To wszystko co się w szkole dzieje. To, że w tamtym roku była termomodernizacja, że w tym roku jest rozbudowa i remont szkoły. Za chwilę będzie bieżnia lekkoatletyczna, będzie skocznia w dal. To proszę Państwa nie jest wytwór jednej osoby. To jest wspólna praca. Budżet Obywatelski to Państwa zasługa, Państwo głosowali na ten projekt i Państwo go wywalczyli. Za to bardzo serdecznie dziękuję. Oczywiście nic z tego nie zadziałoby się gdyby pan burmistrz wraz z Radą Miejską nie spojrzeli na nas przychylnym okiem. Bardzo serdecznie radzie, jak i burmistrzowi dziękuję. Dzięki temu jakość pracy w szkole w Kazanowie, wygląd szkoły w Kazanowie nie odbiega od innych szkół w gminie, w województwie. A tak naprawdę momentami je przewyższa. Bardzo serdecznie dziękuję” – mówił Paweł Milcarek, dyrektor szkoły w Kazanowie.

W szkole w Kazanowie wszyscy cieszyli się z przebudowy jaką przechodzi placówka.

Prace w Kazanowie są na ukończeniu. Duży remont przechodzi także Szkoła Podstawowa w Nieświniu. Warto podkreślić, że w gminie Końskie buduje się także zupełnie nowa szkoła – mowa tutaj o placówce w Kopaninach –„W tej chwili trwają prace jeszcze nad zakończeniem termomodernizacji w Szkole Podstawowej w Nieświniu. One też jeszcze potrwają do końca miesiąca. Jednak w każdej szkole były jakieś prace remontowe, choć te miały wartość największą. Natomiast to co będzie jakościową zmianą jeżeli chodzi o naszą oświatę to będzie zakończenie w przyszłym roku budowy Szkoły w Kopaninach. Ona już wyszła z ziemi, intensywnie się buduje i prace tam mają się zakończyć do końca lutego. Mam nadzieję, że w drugim półroczu dzieci już będą chodziły do nowej szkoły”  – tłumaczy burmistrz Obratański.

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego nie zabrakło życzeń na najbliższe 10 miesięcy. Od władz gminnych w Kazanowie przekazywał je burmistrz Krzysztof Obratański –„Wszystkim Państwu: dzieciom, rodzicom, kadrze pedagogicznej życzę by to był dobry, udany rok. By zaowocował nowymi przyjaźniami, odświeżył te, które już istnieją. By zaowocował sukcesami szkolnymi. Na koniec mam informację, która nie jest zbyt przyjemna w dniu dzisiejszym. Niestety już za dziesięć miesięcy wakacje. Tylko dziesięć miesięcy przed Wami” – życzył szkolnej społeczności Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Szkoły średnie powitały podwójny rocznik pierwszaków.

Natomiast uczniom szkół średnich w imieniu władz powiatowych życzenia przekazywał starosta Grzegorz Piec, który gościł w II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich – „Życzę Wam ze swojej strony jako przedstawiciel organu prowadzącego, jako starosta, ale i ojciec żeby te 10 miesięcy upłynęło Wam spokojnie, byście zdobyli wiedzę, która będzie Wam potrzebna na najbliższe lata. To co zdobędziecie w szkole przez normalne zajęcia na godzinach lekcyjnych i poza nimi, tu gdzie spotkać przyjaciół – często na całe życie. To wyniesiecie stąd i to będzie Wam potrzebne przez całe dorosłe życie. Staram się pocieszyć tych, którzy do szkoły mają pod górkę, że nie zawsze jest tak, że ktoś kto zdobywa w szkole piątki to w życiu też zdobywa piątki. Dla Was najważniejszą rzeczą jest to by uczyć się i wynosić wiedzę, to się zawsze przyda. Życzę Wam by te dziesięć miesięcy zleciało tak szybko i by były tak przyjemne jak te dwa miesiące zakończonych wakacji” – mówił do uczniów II LO w Końskich Grzegorz Piec, starosta konecki.

Z kolei w popularnym „Mechaniku” władze reprezentował członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa. Dyrektor ZSP 1 Beata Jakubowska na powitanie zapowiadała, że przed młodzieżą teraz dziesięć miesięcy wzmożonej pracy -„Początek roku szkolnego to zawsze dla Was, ale i dla nas koniec wakacyjnej swobody, wypoczynku. Tak pewnie myśli większość z Was i oczywiście macie rację. Kończą się wakacje, czasu na rozrywkę będzie coraz mniej” – zapowiadała dyrektor Beata Jakubowska.

Uroczystość w Stadnickiej Woli prowadził dyrektor Czesław Staciwa

W publicznych szkołach ponadpodstawowych w powiecie koneckim na rok szkolny 2019/2020 utworzono 89 oddziałów, a uczyć się w nich będzie 2532 uczniów. W niepublicznym Zakładzie Doskonalenia Zawodowego 140 uczniów. Wielką zmianą było przyjęcie podwójnego rocznika. Do klas pierwszych poszli więc uczniowie, którzy ukończyli gimnazjum, ale i Ci kształcący się w ośmioklasowej szkole podstawowej. Najwięcej pierwszaków dołączyło do II LO, gdzie utworzono aż 9 klas pierwszych –„Jest 270 nowych uczniów w naszej szkole. Jest troszeczkę więcej uczniów w klasach pierwszych niż w drugich i trzecich razem. Bardzo serdecznie pragnę powitać wszystkie klasy pierwsze” – mówiła dyrektor Beata Salata podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich.

Przed uczniami teraz dziesięć miesięcy pracy. W imieniu całej redakcji wszystkim, którzy wciąż się kształcą życzymy wytrwałości, a na zakończenie roku samych świadectw z czerwonym paskiem!

Zobaczcie fotogalerie z uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w wybranych szkołach:

Szkoła Podstawowa w Kazanowie:

 

Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich:

Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich:

II Liceum Ogólnokształcące w Końskich:

ZSP 1 Końskie:

 

Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli:

 

 

 

 

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *