"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!" - to hasło, które przyświeca strażakom nie od dziś. To również motto druhów z Bębnowa w gminie Gowarczów, którzy w sobotę świętowali 50-lecie swojej jednostki.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kaplicy w Bębnowie. Następnie druhowie, mieszkańcy, przedstawiciele innych jednostek OSP oraz przedstawiciele władzy udali się na plac przed remizę w tej miejscowości. W tym momencie warto dodać, że remiza w obecnym roku została odremontowana i służy nie tylko strażakom, ale i całej lokalnej społeczności.
Tam wszystkich przywitał prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bębnowie Zbigniew Ocetek. Natomiast druh Leszek Matynia krótko przybliżył historię jednostki.
-"Straż jest częścią tej społeczności, a więc świętować będziemy wszyscy razem. Do świętowania zaprosiliśmy druhów z jednostek z terenu gminy Gowarczów. Ich delegacje zaszczyciły nas dzisiaj. Razem działamy podczas akcji, razem wykonujemy wiele innych działań dla dobra mieszkańców naszej miejscowości. Na ten zaszczytny jubileusz pracowało wielu strażaków, a wielu nie doczekało tej chwili, bo odeszli na wieczną wartę i zasilili szeregi strażackie św. Floriana. Na głos syreny wszyscy stajemy w jednym szeregu i w miarę sił, umiejętności i posiadane sprzętu niesiemy pomoc potrzebującym" - mówił we wstępie prezes OSP Bębnów Zbigniew Ocetek.
::attachment{"type":"image","item_id":"445750", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"800"}
-"Ochotnicza Straż Pożarna w Bębnowie zorganizowana została 20 lipca 1969 roku na zebraniu mieszkańców Bębnowa w obecności przedstawiciela powiatowej Straży Pożarnej w Końskich podporucznika Jana Dębskiego oraz władz gminnej Rady Narodowej. Następnie na mocy decyzji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach z dnia 4 sierpnia 1969 roku jednostka została wpisana do rejestru stowarzyszeń i związków" - opowiadał Leszek Matynia, druh z OSP Bębnów.
Dowiedzieliśmy się także, że w pierwszym Zarządzie OSP Bębnów znaleźli się: Andrzej Barański - prezes; Jan Szewczyk - naczelnik, Zdzisław Matynia - sekretarz; Marian Cichacki - skarbnik, Jan Chajrych - gospodarz.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha, starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa, zastępca komendanta powiatowej straży starszy Kapitan Ryszard Stańczak, a także radni gminni i powiatowi. Gościem specjalnym był prezes wojewódzkiego OSP druh Mirosław Pawlak. Ze strony gości nie zabrakło życzeń i podsumowań. Druh Pawlak w związku z jubileuszem odznaczył całą jednostkę prestiżową Srebrną Odznaką za długoletnią służbę -"W imieniu prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z wielką satysfakcją dekoruje sztandar OSP w Bębnowie srebrnynm medalem za zasługi dla pożarnictwa w uznaniu za pięćdziesięcioletnią działalność" - mówił Mirosław Pawlak, szef OSP w województwie świętokrzyskim.
Nie zabrakło odegrania hymnu strażackiego i wciągnięcia flagi na maszt. Dowódcą uroczystości był druh Jan Chrabąszcz. Bardzo ważnym elementem dnia było wręczenie odznaczeń i nagród dla druhów:
Srebrną Odznakę "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza" otrzymał Jakub Raczyński; Odznakę Strażak Wzorowy: Łukasz Stępień i Mirosław Grzelka; Brązowy medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Edyta Pluta, Rafał Grzegorczyk, Grzegorz Jura, Robert Grzelka; Srebrny Medal za zasługi dla Pożarnictwa: Krzysztof Rokita, Leszek Matynia, Rafał Raczyński i Marek Juszyński; Złoty medal za zasługi Pożarnictwa: Jerzy Chajrych, Dariusz Pluta i Marek Mruk.
::attachment{"type":"image","item_id":"445756", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"800"}
W trakcie święta miało miejsce także poświęcenie figurki św. Floriana, która swoje miejsce znalazła w elewacji budynku. Poświęcenia dokonał ksiądz dziekan Andrzej Zapart. Nagrodzono także wdowy po zmarłych strażakach, którzy służyli w jednostce OSP Bębnów na przestrzeni lat.
Całość uroczystości poprowadził sekretarz wojewódzkiego OSP druh Tadeusz Nowakowski. Jubileuszowe spotkanie zakończyła wspólna biesiada.
Zdjęcia:
[FOTORELACJA]24961[/FOTORELACJA]
Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Pracy nie ma i nie będzie tutaj
Obserwator
22:06, 2026-05-21
Likwidacja bursy ważnym tematem sesji w powiecie
Szkoda że tak nie zajmują się rynkiem pracy jak ta bursa
M
18:54, 2026-05-21
W piątek utrudnienia drogowe w centrum Końskich
Nie jestem za tym co się dzieje w tym mieście starostwie gminie itd ale ludzie robi się remont źle nie robi źle....przecież to jest robione między innymi dla was!!!! tego typu inwestycje maja w sobie wiele nieprzewidywalnych problemów nigdy nie będzie tak że wszystko się zrobi na czas ale ważne że jest coś robione a 3 miesiące w ta czy w tamtą , naprawdę ten płacz oponentów burmistrza jest żałosny i to pewnie z bliskiego otoczenia albo niedoszłego stanowiska które się miało dostać.
robert
15:46, 2026-05-21
Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz